Pohřbí nový čínský vynález americký systém PRO?

0
144

hyperzvuková hlaviceČína vyzkoušela hyperzvukovou hlavici pro mezikontinentální balistické rakety. Provedené zkoušky ukazují, že rozmísťování čínských mezikontinentálních balistických raket s takovými hlavicemi je možné již v dohledné budoucnosti.

Provedené zkoušky hyperzvukové hlavice pro mezikontinentální balistické rakety jsou prvním praktickým výsledkem rozsáhlého čínského programu vývoje hyperzvukové zbraně. O práci Číňanů v oblasti hyperzvukových letounů se ví už řadu let. V červnu 2012 čínská média oznámila uvedení do provozu unikátního aerodynamického tunelu umožňujícího ofukování modelů letadel rychlostí až do 9M. Nyní byla provedena první letová zkouška hyperzvukového stroje. Hlavní otázky s tím spojené jsou následující: jak nová technologie ovlivní čínskou jadernou strategii a jakým směry se ještě pohybují čínské projekty hyperzvukových zbraní.

Provedené zkoušky ukazují, rozmísťování čínských mezikontinentálních balistických raket s takovými hlavicemi je možné již v dohledné budoucnosti. Křižující hyperzvukovou bojovou hlavici není možné sestřelit ani jedním existujícím, nebo vyvíjeným systémem protiraketové obrany. Pokud by Čína takové hlavice začala rozmísťovat, dokázala by tak zvýšit spolehlivost svých jaderných sil.

Můžeme předpokládat, že se ČLR za současných podmínek, podle vzoru USA a Ruska, v rozvoji hyperzvukuvých technologií, v zájmu své strategické jaderné triády, neomezuje. USA pohlížejí na možnost využití nejaderné hyperzvukové zbraně ve svých perspektivních systémech rychlého globálního úderu. Na nejaderné hyperzvukové zbrani pracuje i Rusko.

Vznik nejaderných hyperzvukových zbraní umožní pozvednout na zcela novou úroveň čínský program vývoje prostředků pro boj s americkými údernými skupinami s letadlovými loděmi. ČLR se již pohybuje směrem k vytvoření velmi silných a rychlých prostředků k zasažení letadlových lodí protivníka vyvinutím protilodní rakety DF-21D. Tato raketa už dělá obranu námořního svazu v čele s letadlovou lodí velmi problematickým a složitým úkolem. Pokud by jako útočný prostředek vystupovala obratnější hyperzvuková raketa s plochou dráhou letu, stane se protiraketová obrana letadlové lodi beznadějnou záležitostí a rozvoj všech světových flotil bude nutné přehodnotit.

Ve 21. století bude vlastnictví hyperzvukové zbraně nutným atributem vojenské supervelmoci, ve kterou se Čína mění. Avšak od prvních zkoušek do bojového nasazení je třeba ještě prodělat dlouhou cestu. Výsledky tohoto úsilí tak, s největší pravděpodobností, uvidíme až v následujícím desetiletí.

Zdrroj: Hlas Ruska