Vánoční vzkaz od Edwarda Snowdena

Whistleblower Edward Snowden natočil pro britskou stanici Channel 4 vánoční přání, které bylo odvysíláno hned po proslovu královny Alžběty.

 

Zdravím, Šťastné a Veselé…

Jsem poctěn, že tento rok mohu mluvit s vámi a vašimi rodinami.

Nedávno jsme se dozvěděli, že naše vlády společně vytvořily systém obrovského celosvětového sledování. Sledují vše, co děláme. Britský George Orwell nás před nebezpečím takové informace varoval. Sledování popsané v knížkách – mikrofony, kamery a televize – nejsou ničím oproti tomu, co máme dnes. V našich kapsách máme senzory, sledují nás všude, kam jdeme. Přemýšlejte o tom, co to znamená pro každého člověka. Dítě narozené v dnešní době bude vyrůstat bez žádného konceptu soukromí. Nikdy nebudou vědět, co to znamená mít pro sebe soukromí a nenahranou a neanalyzovanou myšlenku. A to je problém, protože na soukromí záleží. Soukromí nám určuje, kdo jsme a kým chceme být.

Konverzace probíhající v dnešní době určí důvěru, kterou můžeme svěřit technologii, která nás obklopuje, a vládě, která ji reguluje. Společně můžeme najít lepší balanci velkého špehování. Pokud vláda chce vědět, jak se cítíme, tak zeptat se je vždy levnější než špehovat. Každému, kdo poslouchá, děkuji, a přeji Šťastné a Veselé.

Překlad videa: wertyzreport.com
Převzato od Vlastní hlavou