Pravidlo bumerangu koho zasáhnou protiruské sankce

0
372

Ukrajina a sankce
Evropa nepospíchá s připojením k protiruským sankcím Spojených států. Včera Washington oznámil, že zmrazí vojenskou, obchodní a investiční spolupráci s Moskvou a vyzval k podobným krokům Evropany.

Většina zemí Evropské unie ale nechce riskovat ekonomickými styky kvůli Ukrajině, o kterou v Evropské unii vůbec nestojí.

Styky evropských zemí s Ruskem jsou velice těsné. Roční obrat zboží činí 460 miliard dolarů. Přerušit tyto kontakty by znamenalo ohrozit ekonomiku EU, která se právě začala obnovovat. Evropa se ale současně nemůže tak docela postavit proti Spojeným státům. Proto by se z toho chtěla vykroutit jen málem – zavést vůči Rusku vízová omezení a podobná opatření.   

O tom, že nemusí Rusům vybavit vízum, když Moskva nepřešetří svůj postoj vůči Ukrajině, hovořil včera šéf španělské diplomacie José Manuel Garcia-Margallo. Tato evropská destinace je mezi ruskými cestovateli velice populární. Když se ale Evropa rozhodne uzavřít hranice, pak pojedou Rusové na dovolenou do Turecka, Thajska a dalších populárních letovisek. A evropští podnikatelé tak budou poškozeni kvůli Ukrajině, kterou by dokonce ani rádi v EU neviděli. To naprosto bez obalu nedávno prohlásila předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová. Se společnými investičními projekty je situace ještě složitější. Tak například britská ropná společnost BP a anglicko-holandský koncern Shell prohlásily, že budou dál spolupracovat s Ruskem a investovat do této země prostředky i přes hrozbu sankcí ze strany evropských a amerických úřadů. Šéf německého koncernu Siemens Joe Kaeser rovněž nepodpořil myšlenku protiruských sankcí. Podnikatelé jsou si moc dobře vědomi toho, že jakékoli sankce, to je velké riziko, zdůrazňuje profesor RAV Fjodor Vojtolovskij:

Zavádění jakýchkoli sankcí v podmínkách značné vzájemné propojenosti soudobé světové ekonomiky není výhodné pro žádnou stranu. Ty sankce, které se snaží uvalit Washington a o kterých jednají země EU, značně poškodí jak americké, tak i evropské investory, působící v Rusku, a spolupráci v různých sférách. A nejde jen o ekonomiku a finance, ale i o spolupráci ve sféře vědy, vzdělání, kultury a také atomové energetiky a dobývání kosmického prostoru.

Jestliže se západní země přece jen rozhodnou pro sankce proti Moskvě, pak jsou ruští senátoři připraveni na adekvátní odpověď. V Radě federace se v současné době připravuje návrh zákona, který zplnomocňuje prezidenta a ruskou vládu zmrazovat konta zahraničních společností, zabavovat jejich majetek až po jeho konfiskaci. Členové parlamentu doufají, že nebude třeba dokument použít. Daný návrh zákona je ale ochotna podpořit jak dolní, tak i horní komora ruského parlamentu.

Zdroj: Hlas Ruska