„Premiére, vyvěste seznam proruských webů, spolupracujte s BIS. Republiku si rozvracet nedáme“ – požádala vládu Miroslava Němcová, členka ODS

0
500

NěmcováU čtvrtečních interpelací na premiéra Bohuslava Sobotku jsem v jednu chvíli nevěděla, jestli spím nebo bdím a jestli to, co vyšlo z úst poslankyně Miroslavy Němcové, se mi jen nezdá. Paní poslankyně si vzala slovo, aby pohovořila na téma ruské propagandy v Česku, aby premiéra upozornila na jeho povinnost starat se o bezpečnost občanů a následně ho požádala o vytvoření a vyvěšení seznamu serverů a aktivit s tzv. ruskou propagandou. Když pominu, že svou řeč začala téměř estébácky tajemně slovy „Je to těžké téma“ a stejně jí i ukončila: „Chápu, že jsme uprostřed, v rámci možných věcí, které tady nemohou být naplno řečeny…“, tak obsah jejího vystoupení mě vrátil do časů, kdy jen strana a vláda určovala, co si mají lidé myslet. Posuďte sami ze slov poslankyně – členky ODS, tedy strany, která má v názvu slovo demokratická (!)

Vážený pane premiére.

Je to těžké téma, máme málo času, ale přesto to zkusím. Chtěla bych se Vás zeptat, zda jste zaregistroval působení propagandistických serverů a různých iniciativ, které jsou podporovány z Ruské federace. Ptám se Vás na to, protože jako předseda vlády máte ústavní a další zákonnou povinnost chránit suverenitu České republiky a bezpečnost jejich občanů. Pokud jste tedy takovéto propagandistické působení ruských – podporované z Ruska –nezaregistroval, můj dotaz zní takto: Jak hodláte zajistit, aby občané České republiky měli přehled o těchto serverech, o těchto iniciativách. Například některá média v České republice se tohoto úkolu chopila a na svých stránkách pro své čtenáře nebo posluchače nebo diváky zveřejňují některé tyto adresy – ať už je to například deník Echo, Svobodné fórum, v Reflexu mám dojem, nějaké takové informace jsem četla i v České televizi.

Chtěla bych se Vás zeptat, jestli například vláda nechystá vypracovat takový seznam, vyvěsit jej na svých stránkách a průběžně jej aktualizovat jako jednu z možností obrany, kterou byste poskytl naši občanům. Druhá věc, na kterou se chci zeptat, zda připravujete nějakou kontrolu výdajů jednotlivých kapitol státního rozpočtu, spravovaných jednotlivými Ministerstvy tak, aby se nemohlo stát, že z peněz českých daňových poplatníků jsou placeny právě aktivity, které jsou řízeny z Kremlu proti suverenitě naší země a proti bezpečnosti českých občanů. Jako příklad uvádím ten časopis „Artěk“ (?), který zde vycházel a budiž ke chvále a cti pana Ministra kultury, že tato podpora byla zastavena. Toto jsou mé otázky a děkuji předem za jejich zodpovězení. Chápu to, že jsme uprostřed, v rámci složitých věcí, které tady naplno nemohou být řečeny, ale tak, jak jsem je formulovala, tak bych tu odpověď dostat mohla“.

Premiér Sobotka reagoval v tom smyslu, že vláda nemůže médiím nic nařizovat, že čeští občané mají svobodný přístup jak k médiím veřejnoprávním tak privátním a že je především na těch médiích, aby zprostředkovávaly informace objektivní a ověřené. Na serverech jsou i jiné informace, ale veřejnoprávní a privátní média se snaží informovat objektivně, a to i o krizi na Ukrajině, a mají významný podíl na trhu. Je také na občanech, aby si zodpovědně vybírali. Připomněl, že EU o problému ruské propagandy ví a pracuje na opatřeních.

Miroslovu Němcovou odpověď neuspokojila, k řečnickému pultu se vrátila a přidala na důrazu:

„Já zopakuji, že jsem se ptala na to, jestli vláda vyvěsí na svých stránkách seznam serverů, na kterých se šíří ruská propaganda. A za druhé, zda udělá pan premiér kontrolu výdajů jednotlivých Ministerstev tak, aby proti občanům České republiky nemohly být používány jejich vlastní peníze podporou právě těchto propagandistických aktivit. Ale k tomu ještě, jak jste zakončil, pane premiére, tak tu máme BIS. Ta ve své výroční veřejné zprávě dostupné všem, v kapitole 3 – „Kontrarozvědná činnost“ uvádí, že v případě ruské výzvědné diplomatické mise byl i v roce 2013 počet důstojníků pod diplomatickým krytím extrémně vysoký, navíc doplňován zpravodajci, kteří do České republiky cestují samostatně jako turisté, experti, podnikatelé… mají za cíl získat informace mezi novináři, členy parlamentní komise… BIS potvrzuje, že tady rizika jsou, informace sbírá a analyzuje je a je na vládě, aby s tím také něco udělala“

Premiér Sobotka podruhé reagoval asi v tomto smyslu: Média, která mohou být podezřívána z šíření ruské propagandy – a říkám podezřívána, protože ono se to těžko legislativně definuje – tvoří okrajovou část naší mediální scény. A je velmi těžké to odlišit od, řekněme tomu prezentace, jiných okrajových a možná i extrémních názorů. Protože když se podíváme na politickou scénu v České republice, tak ona do značné míry kopíruje tu různorodost hlasů a názorů, které se objevují v našich médiích. Je velmi těžké rozlišit, kdy tato média pouze zprostředkovávají politické názory. A média jsou i v České republice od toho, že zprostředkovávají politické názory, které se například objevují pouze v Rusku, a snaží se je šířit do českého prostředí. Reakci zakončil tím, že vláda podniká všechny kroky, aby naše BIS pracovala pro bezpečnost občanů.

Celý obsah interpelace můžete vidět a slyšet v čase od 31.50 zde. Reakce premiéra Sobotky jsem interpretovala jen volně a budiž mu ke cti, že reagoval tak, jak reagoval. Řeč Miroslavy Němcové jsem citovala, protože z její řeči, kterou tajemně formulovala slovy, že nemůže říci vše, jsem já pochopila takto:

  1. Jakákoliv kritika USA je zakázána. Kdo se jí dopustí, je agentem Kremlu, rozvracečem republiky a nebezpečím pro její občany, proto patří na propagandistický seznam a do hledáčku BIS. Ale ono stačí vyměnit USA za SSSR, místo „proruský seznam“ napsat „seznam rozvracečů režimu“ a místo BIS napsat KGB a nejsme opět tam, kde jsme byli?
  2. Podle Miroslavy Němcové některá média, na rozdíl od vlády, už velmi dobře plní svůj úkol, když seznamy propagandistických ruských serverů zveřejňují, vyzdvihla obzvláště deník Echo a neopomněla Českou televizi. Je skutečně paradoxní slyšet z úst poslankyně a dlouholeté členky strany, mající v názvu slovo demokratická, že média jako např. veřejnoprávní televize a deník Echo „se už ujala plnění tohoto úkolu“. Už chybí jen dodat: plnění stranického úkolu o platnosti jediné „pravdy“? A docela by mě zajímalo, jak se tato chvála „nezávislé objektivity“ líbí oběma zmiňovaným médiím…
  3. Svou interpelací Miroslava Němcová premiérovi sdělila, že suverenita České republiky a bezpečnost českých občanů jsou v ohrožení a pokud vláda neumlčí jiné názory, než jaké jsou v zájmech SSSR (pardon – v zájmech USA) měl by si premiér uvědomit, že tady máme BIS. Už chybí jen dodat: bude se zase dehonestovat, likvidovat a zavírat?

Ráda bych se soudružky Němcové (nemohu jinak, než ji po její řeči takto nazývat) zeptala, jestli jí něco říká výraz „Jsem hluboce přesvědčen“. Použila jsem mužský rod, protože výraz velmi často zaznívá z úst mužské části naší politické scény, obzvláště Miroslav Kalousek ho má v oblibě. A ač nejen on, ale celá česká politická garnitura smysl těchto slov znehodnotila, nenapadají mě jiná, která by lépe vystihovala ty názory českých (a nejen českých) občanů, které se současnému režimu nehodí. V době internetu má každý přístup k informacím (a také k faktům), po kterých i bez existence jakýchkoliv serverů mnozí dospěli k hlubokému přesvědčení, že skákat tak, jak tentokrát USA pískají, vede nejen k nové totalitě, ale tentokrát i k válce.

A právě v tom mnozí spatřují skutečné ohrožení své bezpečnosti. Na rozdíl od politiků, kteří jsou „hluboce přesvědčeni“ opravdu jen za platy z kapes daňových poplatníků, tzv. propagandistické proruské servery žijí a existují jen ze skutečného přesvědčení, že politika USA vede svět do záhuby a z příspěvků těch, kteří v rámci demokracie a svobody slova k možnosti sdělovat tento názor přispívají. Jestli za tím soudružka Němcová vidí platy z Kremlu, pak mi jen potvrzuje, že jiné přesvědčení, než odvozené od koryta, nezná (což ostatně u soudruhů nepřekvapuje). Soudružce Němcové zřejmě nedošlo, že za nesouhlas s politikou USA si mohou USA samy a že Kreml (a všichni jeho agenti, k jejichž existenci se nevyjadřuji, protože o ní nic nevím) v tom hraje až druhořadou roli .

A aktuálně mám na soudružku Němcovou ještě jeden dotaz: Obama se právě historicky dohodl s Íránem (zde), Netanjahuovi a s ním velké části vlády USA se to nelíbí (zde), shrnuto: vláda USA není jednotná. Nyní se dá soudit, že právě zvítězila ta její část, která je pro uznání Palestiny, o které když se v OSN hlasovalo, tak Česko jako jeden z devíti států světa a jako jediný stát Evropy (a po boku Izraele jediný mimo americký kontinent) bylo proti:

hlasovani-palestina
Česko hlasovalo proti uznání Palestiny za nečlenský stát OSN

Podle které části americké vlády teď bude Česko tančit? Snad v tom soudružka Němcová a média plnící úkoly na způsob Rudého práva mají jasno…

Autor: Pozorovatelka
Zdroj: AE News