Přičlení Rusko k sobě Krym legálně bez použití armády?

0
388

Autor: Admin
28. února 2014

Simferopol
Ruský internetový deník RIA Novosti informuje o návrhu nového zákona, který byl předložen parlamentu RF ke schválení, v němž jsou zakotvena ustanovení vedoucí ke zjednodušení možného přičlenění území jiných států k Rusku.

Předložený návrh zákona samozřejmě může být také interpretován jako signál, že Moskva plánuje ovládnout ty části území Ukrajiny, jež jsou obydleny převážnou většinou etnických Rusů. Jde zejména o Krym, ale i o některé další části východní a jižní Ukrajiny.

Podle návrhu zákona, rozhodnutí o přičlenění území by měla být přijata pouze na podkladě výsledků referenda. 

Předkladatelé návrhu zákona poukazují na řadu případů v mezinárodní praxi,kdy část nějakého státu se připojila k jinému státu, aniž by byla podepsána mezinárodní smlouva. (Jen tak náhodou si vzpomínám na Kosovo – poznámka autora).

Autoři návrhu dále připomínají, že návrh vychází z povinnosti Ruska v rámci dohody podepsané v roce 1997. Podle této dohody Rusko a Ukrajina souhlasily s přijetím opatření zaměřených na prevenci akcí jež by podněcovaly k násilí proti skupinám obyvatel z důvodů národnostních, etnických, rasových nebo náboženských. Některá opatření nové vlády Ukrajiny tuto dohodu jednoznačně porušují.

Poznámka autora: Jak to vypadá, Putin aby obsadil Krym a možná i další oblasti, nebude k tomu ani potřebovat armádu. Bumerang vystřelený EU v cause Srbsko-Kosovo se vrací a jsem zvědavý, jak se s tím pánové v EU vyrovnají.