Připravuje se Bulharsko na válku?

0
430

Zdroj: Facebook
Autor: Zdeněk Vaník
Originál zdroj: http://bulgarian.ruvr.ru/2015_01_28/Blgarija-se-gotvi-za-vojna-9101/

bulharska_armV některých městech v Bulharsku – Sofii, Slivenu, Šumenu atd. – obdrželi mladíci předvolání, aby se dostavili pro informace, kam se mají hlásit v případě mobilizace, pokud dojde k vojenským akcím.

V jednom z oznámení, které obdržel mladík ze Slivenu a jež má k dispozici televize Ataka, se píše:   

V souladu s Vaší povinností vyplývající ze Zákona o obraně a ozbrojených silách Bulharské republiky se dostavte dne 21.01.2015 od 09:30 do 12:00 hod. nebo od 13:30 do 17:00 hod. na Oblastní vojenskou správu ve Slivenu, kancelář č. 28, abyste převzal (nebo odevzdal) povolávací rozkaz. Dostavte se s tímto oznámením a se svojí vojenskou knížkou. V případě, že se nedostavíte, vystavujete se trestní odpovědnosti podle §330, odst. 1 ZOVS RB (pokuta od 250 do 2 500 leva).
Starší odborník v kanceláři pro vojenskou evidenci správní územní celek Sliven
razítko
podpis

Poté, co se mladíci dostavili v souladu s oznámením, dozvěděli se, že byli pozváni, aby je informovali, kam přesně se mají dostavit v případě vyhlášení mobilizace, pokud dojde k vojenským akcím.

Podle velitele Vojenského okruhu Sliven jim byl uložen úkol zformovat jakési útvary, ale na otázku, o jaké přesně se má jednat útvary, neodpověděl a také nesdělil, kdo jim podobný úkol uložil.

Jedná se o podivnou shodu dvou faktorů. První: mladíci obdrželi svá předvolání pár dnů po návštěvě Johna Kerryho, ministra zahraničí USA a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga v Sofii. Vypadá to, že akce s předvoláními probíhá na základě příkazu těchto dvou vysoce postavených severoatlantických emisarů, které bulharští vyšší úředníci okamžitě splnili. Není to náhoda, že při jejich rozhovorech v bulharském hlavním městě s bulharskými vládními úředníky bylo Rusko označeno jako hrozba evropské bezpečnosti. Druhý faktor související s předvoláními: 20. ledna začala na základě výnosu ukrajinského prezidenta Pjotra Porošenka na Ukrajině tříetapová částečná mobilizace. V první etapě, která potrvá 90 dnů, je naplánováno mobilizovat 50 tisíc lidí. A celkem v průběhu tří etap – 200 tisíc lidí.

Velitel západního regionálního tiskového střediska ukrajinského ministerstva obrany Alexandr Poronjuk přiznal, že s mobilizací v západní části země jsou velké problémy. Tak například 14 místních rad odmítlo převzít předvolání a více než polovina lidí, kterým byla doručena, se nedostavila ke zdravotní komisi, 37% z těch, kteří měli být mobilizováni, opustili ukrajinské území. V Zakarpatské oblasti Rusínové (kterých je od 2 do 4 mil.) a Maďaři (160 tisíc lidí) odmítají mobilizaci a prohlašují, že jsou proti militarismu, rusofobii a že se nejedná o jejich válku. V Ivano-Frankovské oblasti se více než polovina předvolaných nedostavila před komisi. V Ternopolské oblasti byli zaznamenány případy masového útěku obyvatelstva do Ruska.
Je možné, že by se všechny tyto díry měli zaplnit bulharskými mladíky? Není to náhoda, že z pódia Národního shromáždění lídr politické strany Volen Siderov varoval před „nebezpečím zavlečení Bulharska do války NATO proti Rusku“, a před tím, že „v blízké budoucnosti bude vláda odpovědná za oběti, které Bulharsko utrpí v této válce.?“ Dostane bulharská veřejnost od vlády jasnou a konkrétní odpověď o účelu připravované mobilizace, nebo jako vždy zůstane vše zahaleno mlhou a nevyjasněné?

Dále podle informací lídra Ataky Volena Siderova mají být v Šable umístěny jaderné zbraně proti Rusku. Doslova řekl: „V Šable mají být pravděpodobně umístěny jaderné zbraně, možná chemické a všechno to má být nasměrováno proti Rusku.“

Ministerstvo obrany se vyjádřilo, že obrana mobilizaci neprovádí, ani nepřipravuje válku proti žádnému státu. Prý vyjádření a vývody lídra Ataky Volena Siderova nejsou pravdivé.