Proč znepokojuje Krym Evropany?

0
373

Krym
V důsledku občanské války, která byla rozpoutána v Sýrii za nadržování Západu, zahynulo tam přes 11 tisíc dětí, přes jeden milion žije v táborech utečenců, v zemi vládne chaos, její ekonomika a infrastruktura jsou zničeny. Proč neusměrní Západ své humanitární vědomí na tuto vskutku nejhroznější katastrofu naší doby?

Avšak průzkumy veřejného mínění, vystoupení expertů a prohlášení politiků jsou zaměřeny jen proti Rusku jakožto „agresorovi“ proti „ukrajinské nezávislosti“. Přesně tak jen málokdo ze západních novinářů bere do úvahy zjevnou paralelu Kosovo-Krym.    

Dějiny však samy dávají všechno na svá místa. V neděli začne referendum ve Venetu (administrativní region Itálie, do něhož patří 7 provincií včetně Benátek, Verony a Padovy). Oddělení od Itálie podporuje asi 65% obyvatel tohoto regionu. A také veřejnost se zjevně začala zamýšlet nad tím, jestli ji licoměrní politici neklamou.

Experti podotýkají, že Evropané nemají vůbec tak agresivní náladu, jako politici. Podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění nepodporuje značná část Evropanů ani ekonomické sankce proti Rusku, ani tím spíše vojenský zásah na straně Ukrajiny.

Neměli bychom však vkládat naděje v obezřetnost Západu, soudí politolog Boris Šmeljov. Protože konečným cílem ukrajinského dobrodružství je vytlačit Rusko z Černomoří a zachovat Krym ve složení Ukrajiny. Proto se také odmítá krymskému lidu na rozdíl od kosovského právo na sebeurčení:

Ukrajinská krize ukázala, že Západ pohlíží na Rusko jako na svého geopolitického nepřítele, vůči němuž je třeba provádět politiku zdržování. Silné a sebejisté Rusko Evropa nepotřebuje. Na Západě velmi dobře chápou, že spojení Ruska a Ukrajiny ve vojensko-politickém a ekonomickém svazku by značně posílilo pozice Ruska a porušilo by všechny plány a celou politiku, která se prováděla v předcházejících letech.

Každý národ má právo žít za vlády, kterou si přeje. To je právě demokracie. Obyvatelé Krymu mají právo vyslovit svůj názor. Tím spíše, že je plnohodnotné precedens – Kosovo, připomíná expert Alexej Kuzněcov:

Obyvatelé Kosova se vyslovili většinou hlasů pro oddělení od Srbska, a Evropská unie toto rozhodnutí hned podpořila, nehledě na pádné důvody jiných stran.

Mezitím v samotné EU se naznačují odstředivé tendence. Po Skotsku a Katalánsku se rozhodl pro oddělení také italský region Veneto. Přičemž referendum o jeho nezávislosti se bude konat už příští neděli. Podle názoru Borise Šmeljova dochází uvnitř Evropy k vážným změnám:

To, co vidíme nyní v Itálii, Španělsku, Belgii a Velké Británii, svědčí o tom, že národní stát, který existoval v tomto regionu po několik staletí, se už pomalu stává přežitkem. Jde o tzv. Evropu regionů, kdy existuje jakési sdružení států v podobě EU, jakéhosi ekonomického a politického svazku, a v rámci tohoto sdružení se státy rozpadávají, reformují a spojují se jeden s druhým pro uskutečnění nějaké hospodářské, ekonomické činnosti. Z tohoto hlediska je velmi divné, že dávají svolení k referendu v Katalánsko nebo ve Skotsku a odmítají ho na Krymu. To je právě projev dvojích norem.

EU bude brzy mít hodně problémů. Má jich dost už nyní. A proto vypadá rozdmychávání konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou, i s ohledem na horoucí přání zrušit historické styky mezi oběma národy, velmi málo aktuální.

Zdroj: Hlas Ruska