Prohlášení Generálního štábu RF o sestřelení ruského Su-24 tureckou F-16

0
326

Dnes v 10.24 hod. moskevského času byl při plnění bojového úkolu nad územím Syrské arabské republiky stíhačkou F-16 tureckých vzdušných sil sestřelen bombardér Su-24 ruských VKS. Útok byl pravděpodobně proveden raketou krátkého doletu s tepelným samonaváděním.

Jakýkoli pokus ze strany tureckého letadla kontaktovat nebo navázat vizuální kontakt s naší posádkou pomocí objektivní kontroly nebyl proveden.

Raketa naše letadlo zasáhla nad územím Sýrie. Místo pádu letadla je rovněž na syrském území ve vzdálenosti 4 kilometrů od hranice. Posádka letadla se katapultovala. Podle neověřených zpráv byl jeden pilot ještě ve vzduchu zastřelen.

Navíc podle údajů radiolokátorové průzkumné služby letiště Hmeimim byl zjištěn fakt narušení vzdušného prostoru Sýrie útočícím letadlem VVS Turecka. Tato skutečnost je považována za zjevné porušení mezinárodního práva s nejtěžšími následky a přímé porušení memoranda o prevenci nehod a bezpečnosti letů nad Syrskou arabskou republikou, podepsaném se Spojenými státy a vztahujícím se na všechny země koalice, včetně Turecka.

Zřejmě proto Turecko začalo urychlené konzultace s NATO místo toho, aby okamžitě vstoupilo do kontaktu s Ministerstvem obrany RF.

Tureckému vojenskému atašé v Ruské federaci byl předán rozhodný protest vůči akci vzdušných sil Turecka, která přivedla ke zničení našeho letadla.

Je třeba poznamenat, že od samotného počátku operace byla vytvořena přímá telefonní linka mezi Národním centrem řízení RF a Ministerstvem obrany Turecka, ale k praktickému využití ze strany Turecka nedošlo.

Kvůli evakuaci ruských pilotů z místa přistání byla uskutečněna pátrací a záchranná operace zahrnující dva vrtulníky Mi-8. Během operace byl jeden z vrtulníků v důsledku palby z ručních zbraní poškozen a nouzově přistál na neutrálním území. Jeden voják byl zabit.

Personál záchranné skupiny i posádka vrtulníku pak byli evakuováni a v tuto chvíli se nacházejí na letecké základně Hmeimim. Na území kontrolovaném ozbrojenými gangy pak byl minometnou palbou vrtulník zničen.

Chtěl bych zdůraznit, že v oblasti působení ruského letectva probíhá operace syrských vládních vojsk na likvidaci formací banditů, které podle našich informací tvoří více než 1000 ozbrojenců přišlých ze severního Kavkazu.

Upozorňuji, že nikdo z našich partnerů a zemí zapojených do boje s IS nikdy nehovořil o tom, že v této oblasti se nacházejí jednotky takzvané „umírněné opozice“ a že tedy nedoporučují tyto oblasti bombardovat. Naopak, tyto oblasti jsou známé jako území kontrolovaná těmi nejradikálnějšími gangy.

Generální štáb v tuto chvíli vypracovává dodatečná opatření k zajištění bezpečnosti ruské letecké základny.

Zaprvé: Všechny útočné akce letectva budou probíhat pod ochranou stíhacích letadel.

Zadruhé: Budou přijata opatření k posílení protivzdušné ochrany. Za tímto účelem bude křižník „Moskva“, který je vybavený systémem PVO „Fort“, analogickým k S-300, kotvit v pobřežní oblasti Latákie. Upozorňujeme, že všechny cíle představující pro nás potenciální nebezpečí budou zničeny.

Zatřetí: Kontakt s Tureckem po vojenské linii bude ukončen.

Původní zdroj: Politikus.ru
Český překlad a zdroj: Vlabi – NWO