Prosadí se rozklížená pravice, levicová opozice, anebo prezident?

0
345

Jiří DolejšPokud se politické strany přestanou vnitřně rozkládat a opřou se o svou sociální základnu, budou obavy z posunu k autoritářskému korporativismu a poloprezidentskému systému liché. Nejlepší by ovšem bylo sehnat 120 podpisů na předčasné volby, píše ve svém článku, publikovaném v Deníku Referendum, poslanec a místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Současná politická krize není ústavní krizí. Zatím jen zažíváme souběh důsledků přímé volby prezidenta a rozpadu pravicové vlády na pozadí slabého parlamentu a znejistění většiny politických stran. To, že se hrají šachy s ústavní procedurou, není zatím v rozporu s Ústavou. Jen souboj silný prezident versus slabý parlament zatím prohrávají politické strany.

Většina lidí ocenila, že Miloš Zeman rychlým jmenováním vlády Jiřího Rusnoka odstavil končící nepopulární a zdiskreditovanou vládu. Výroky, že ústavní zvyklosti jsou jen idiocie, nejsou samozřejmě šťastné. Nejde ale o to být zemanofil či zemanofob. Je třeba mít jasno jak dál, aniž bychom opustili půdu ústavnosti.

Doporučuji přečíst celý článek a zejména diskusi pod nim ZDE