První kolo za námi a co dál?

0
311

První kolo prezidentských voleb skončilo a máme ne to, co bychom chtěli, ale to co jsme si zasloužili.

Máme tu kontroverzního Miloše Zemana, který se hlásí k levici, ale který byl mužem kritizované kartelové oposmlouvy mezi ODS a ČSSD a opírající se též o pragmatické pravicové voliče. A proti němu ryze pravicový Karel Schwarzenberg, dříve člen ODA, od roku 2009 předsedou strany TOP 09 a nyní ministr zahraničí v nejneoblíbenější české vládě Rozdíl mezi nimi je jen něco přes půl procenta.

Mě osobně na tomto výsledku přímo fascinuje skutečnost, že podle všech možných průzkumů více jak 80% občanů nesouhlasí se stávající vládou, přičemž předseda strany, která tuto vládu reprezentuje a současně ministr zahraničí této vlády, dostane od těch nesouhlasících občanů takřka jednu čtvrtinu platných hlasů. Jediné vysvětlení mě napadá, že mnoho z těch „nesouhlasících občanů“ dalo, ve své naivitě, že by se mohlo něco změnit, svůj hlas ostatním kandidátům, přičemž u většiny z nich bylo naprosto zřejmé, že nemají šanci na postup do dalšího kola, tedy hlasy odevzdané v jejich prospěch vyšly zcela vniveč.

Další věc, kterou jen velmi těžce chápu, jsou počty hlasů, které dostal tento kandidát v jednotlivých částech Prahy. To, že dostal v Praze 1 a 2 přes 50% hlasů, s přihlédnutím na složení občanů v těchto obvodech, docela chápu. Ale skutečnost, že v obvodech, jako jsou Praha 3, nebo Praha 10, kde jsou občané z velké míry rekrutování z řad zaměstnanců, drobných podnikatelů a důchodců, odevzdá svůj hlas Schwanzerbergovi více jak 42% voličů, mně opravdu nejde na rozum.

Důvodů proč to dopadlo jak to dopadlo může být více, ale já vidím jako hlavní jen dva:

1) Neschopnost Sociální demokracie vybrat a postavit kandidáta, který by svými ekonomickými a politickými zkušenostmi mohl být důstojným soupeřem Miloše Zemana. Jiří Diensbír ml., ať je jakkoliv sympatický a slušný, na to neměl. To si prostě uvědomila velká skupina jak členů ČSSD, tak i KSČM a dala svůj hlas Zemanovi.

2) Mediální masáž občanů ve prospěch Schwarzenbergra, kterou rozpoutala média, respektive jejich majitelé a vládci v období posledních 14 dnů před volbami. Důvod byl jednoduchý. Médii podporovaný Fišer, díky svým několika výstupům zcela jasně zkrachoval a bylo nutné okamžitě vytvořit náhradníka. Začala mediální kampaň, jakou zde nepamatuje nikdo, do které se samozřejmě okamžitě zapojili naši „umělci“.

V neděli 4. listopadu 2012 byla pořádána celorepubliková série koncertů s názvem Noc s Karlem, kde na jeho podporu zdarma vystoupili např. David Koller, Václav Koubek, Vladimír Merta, Sunflower Caravan a další.

Dne 9. ledna 2013 (dva dny před volbami), se konal „Koncert za slušného prezidenta – Karel na Hrad“, který proběhl v Praze na náměstí Jiřího z Poděbrad. Zdarma na něm vystoupili Tatabojs, Matěj Ruppert, Václav Koubek, David Koller & Band, Dan Bárta, Ester Kočičková, Michal Pavlíček, Michal Prokop, Michael Kocáb, Marie Rottrová, Zdeněk Svěrák & Jaroslav Uhlíř a další. Dle odhadu pořadatelů se akce zúčastnilo 10 000 lidí, dalších 50 000 sledovalo přímý přenos na internetu.

Jeho kandidaturu také podpořily organizace jako Centrum současného umění DOX, Svaz skautů a skautek ČR a Pražský kulinářský institut. Také byla vytvořena iniciativa „Hospody volí Karla“, kam se k podpoře, prostřednictvím jejich majitelů, přidaly dvě stovky hospod a restaurací.

V posledním týdnu před volbami zveřejnil web volimkarla.cz citace výroků na podporu Karla Schwarzenberga z různých českých médií. Citovány byly Hospodářské noviny (šéfredaktor Petr Šabata a citát bez udání autora), MF Dnes (komentátor Martin Komárek), Lidové noviny (šéfredaktor Dalibor Balšínek a citát bez udání autora), Reflex (Jiří X Doležal) a Aktuálně.cz (vyjádření za celou redakci). Schwarzenberga podpořil v analytickém článku také týdeník Respekt.

Samozřejmě takováto mediální masáž nutně musela mít svou odezvu, zejména u lidí, kteří se o politiku nijak moc nezajímají. Jako bych to viděl a slyšel na vlastní oči a uši. „Podívej se taťko na toho pána knížete. Vždyť on je tak kultivovaný, slušný, jak se hezky oblíká, vždyť to je jak náš druhý tatíček Masaryk. A jak hezky o něm mluví takoví pánové jako pan Svěrák, nebo Mencl. A paní Rottrová, jakou krásnou písničku mu zaspívala. To ten věčně nalitej chrapoun Zeman, mu nesahá ani po kotníky. Hulvát jeden!„. A bylo rozhodnuto.

Co dále?

Druhé kolo bude volbou mezi levostředovým prognostikem z Vysočiny a silně pravicovým feudálem, jenž je nedílnou součástí současného asociálního a antisolidárního zkorumpovaného establishmentu. Navíc jde o Čechošvýcara, jenž se sám v minulosti označil za sudetského Němce. Lze se tak obávat i toho, že by v případě jeho vítězství mohla být prolomena restituční hranice roku 1948 a zvýši se útoky na tzv. Benešovy dekrety. Po vyvedení sta miliard korun z rozpočtu ve prospěch církví by hrozila další podobná rána ve prospěch sudetských Němců.

Pro nadcházející rozhodování, co je menší zlo, zaváží zejména to, že Karel Schwarzenberg je předsedou kalouskovské TOP09 a je nedílnou součástí vrcholně neoblíbené arogantní a asociální Nečasovy vlády a který osobně:

– podpořil nezávislost mafiánského „státu“ Kosovo;
– angažoval se za americký radar v Brdech;
– aktivně podporoval okamžité zavedení školného;
– politicky kryje aktivity ministra financí Kalouska.
– je místopředsedou vlády, která navrhla, prosadila nebo schválila asociální a naprosto ekonomicky kontraproduktivní „reformy“ vlády, například důchodovou reformu, která zvýhodní jen bohaté, včetně zvýšení DPH,
– tzv. církevní restituce, které jsou začátkem nevídaného majetkového přesunu a bezprecedentního posílení vlivu katolické církve;
– ostudnou lednovou amnestii prezidenta republiky, která připraví velké množství ožebračených občanů o oprávněné odškodnění a současně porušením demokratických principů a spravedlnosti ohrožuje fungování právního státu.

Volba sociálně orientovaných skutečných Čechů by proto měla být jasná – ing. Miloš Zeman!

Co říct na závěr?

Myslím, že nejlépe to vyjádřil Jan Čulík v Britských listech, který píše:

Celá prezidentská volba byla v podstatě freak show, defilé podivných postav, jenže o groteskních vlastnostech většiny, aspoň významnějších kandidátů se veřejně diskutovalo. S jedinou výjimkou – výjimkou Karla Schwarzenberga. Byl to skutečně pozoruhodný úspěch jeho mediálních propagandistů, protože se jim podařilo zcela vyloučit z českého veřejného prostoru jakoukoliv racionální a věcnou diskusi o jeho politických postojích, o kontroverzní vládní politice, kterou zaštiťoval jako předseda TOP 09 i o jeho neexistující či nekriticky proamerické zahraniční politice, nebo o jeho přehlížení korupce.

Britské listy považovaly za svou veřejnoprávní povinnost poukázat na to, že v důsledku pozoruhodného mediálního spiknutí, alebo spíš celonárodního pominutí mysli (které vydatně živila média) se JEDINĚ v případě Karla Schwarzenberga nehovoří o tom, že reprezentace českého státu tímto polomrtvým mužem bez samostatné a promyšlené politiky bude naprostou ostudou a katastrofou. Národ, nebo aspoň jeho dvacet procent, si ovšem nedal říct. Pozoruhodné jsou výroky Schwarzenbergových stoupenců na jeho facebookových stránkách: „Nezatěžujte nás fakty, my Karla milujeme!“ Na to se vskutku nedá nic říct, jen, že jsme asi vstoupili do blázince.

Kontroverzní vlastnosti „vítěze“ prvního kola prezidentských voleb Miloše Zemana jsou notoricky známé a diskutovalo se o nich hodně. Přesto však lidi pro něho hlasovali. Zase iracionalita.

Výsledek je, že ať v prezidentských volbách zvítězí kdokoliv, bude to pro Českou republiku ostuda a katastrofa. Budoucnost není pro tuto zemi zrovna příliš vábná.

Děsivá je ideologická zaslepenost a hloupost pražské „intelektuální“ obce, lidí jako Svěrák, Menzel, Peňás, Hutka, Šiklová (o ní to bylo známo dávno). Těm lidem Schwarzenbergova podpora v jejich zaslepenosti pro různé zkorumpované Kalouskovy politiky vůbec nevadí, ani Schwarzenbergovo přiznání, že je přece docela v pořádku, že se poslanci korupčně odměňují trafikami. Nemluvě o nějakém hlasování proti zákazu zbraní z ochuzeného uranu, nějakého Menzela či Svěráka přece nezajímá, jestli na radiaci v nějakém vzdáleném Iráku od amerických zbraní z uranu umírají nějaké děti. Kdo by se o to staral, že. Je šokující vědomí, že si většiny české „kulturní“ obce občané vůbec nemohou vážit. Jsou to docela odporní lidé. Berou na sebe svým nezájmem a hloupostí odpovědnost za tato zvěrstva, páchaná v třetím světě. Přiznám se, že ač jsem zvyklý na ledacos, hrůznou iracionalitou české politiky a nadšenou podporou nesmyslů jsem otřesen.

Nějaká zásadní změna se s výměnou prezidenta ČR zjevně nekoná. Bude to ale nyní zajímavý test, zda jsou Češi více národ plebejský než lokajský. Z pohledu z leva je těžké jít nyní volit, pokud ale nemá levicový člověk rezignovat na své volební právo, provládního Schwarzenberga volit opravdu nemůže.