První pohled na útoky z 13. listopadu v Paříži

0
474

Teror v Paříži13. listopadu došlo v srdci Paříže k sérii teroristických útoků, po nichž zůstalo nejméně 153 mrtvých a francouzská metropole paralyzovaná strachem. 200 lidí bylo zraněno. Po útoku bylo 8 z 10 teroristů zabito.

Útoky byly jasně koordinovány, došlo k nim na několika místech a za použití různých metod:

Dva sebevražední atentátníci odpálili své výbušniny na místech u Stade de France, kde probíhal fotbalový zápas Francie s Německem. V době útoků byl na stadionu francouzský president Francois Hollande.

Střelci zahájili palbu z projíždějícího vozidla na kambodžskou restauraci.

Ke střelbě došlo rovněž i v koncertní síni Bataclan, kde teroristé zadržovali až 100 rukojmí.

Střelci pak zahájili palbu rovněž i na Rue de Charonne. Asi hodinu po úvodních útocích, došlo k útokům dalších teroristických buněk v Louvru a v Les Halles.

Francouzský president Francoise Hollande vyhlásil celonárodní výjimečný stav a uzavření hranic. Speciální policejní jednotky včetně RAID a policejní přepadová jednotka spolu s francouzskými vojsky byly rychle mobilizovány a vyslány do oblasti Velké Paříže.

Když pařížská policie vpadla do koncertní haly Bataclan, tři z atentátníků zemřeli, když odpálili své sebevražedné pásy, zatímco ten čtvrtý byl zastřelen policií. Podle mediálních zpráv v důsledku tohoto obléhání zemřelo přes 100 lidí a nejméně tucet jich utrpělo zranění.

Paříž v sobotu v reakci na teroristické útoky uzavřela svá veřejná prostranství.

Ač jsou ty útoky šokující, nejsou zcela překvapivé. Mnozí lidé z Francie a z dalších evropských zemí se připojili k teroristickým skupinám v Sýrii a Iráku. Tyto útoky předvedly, že v Evropě existuje neustálé riziko teroristických útoků.

Páteční masakr byl nejspíš dobře koordinovaný a naplánovaný. Útočníci mohli tudíž dostat instrukce nebo pomoc od skupin jako je ISIS nebo al Kajida.

Současná migrační krize navíc v Evropě zvyšuje riziko, že do toho velkého přílivu uprchlíků džihádistické skupiny umístily některé své členy, aby vedli v Evropě útoky.

Tyto útoky by ze sociálního hlediska mohly vést k nárůstu domácího napětí mezi rodilými Francouzi a migranty. Jen pár hodin po pátečních útocích vypukl v uprchlickém táboře u francouzského přístavu Calais ohromný požár. Údajně při něm zemřelo 100 migrantů. Příčina požáru není známa.

Originál zdroj a video: SouthFront.org
Český zdroj: New World Order Opposition
Překlad: Miroslav Pavlíček