Reformy NSA uzákoní špehování

0
91

CIA Langeley17. ledna podepsal prezident USA Barack Obama výnos reglementující činnost Národní bezpečnostní agentury (NSA). Ochránci lidských práv jsou přesvědčeni, že tzv. reforma NSA ve skutečnosti uzákoní všechno, co dělala až dosud NSA nezákonně.

Ve svém projevu slíbil Obama zavést dodatečná omezení sběru informace o telefonátech po celém světě a omezit (ne však zrušit) špehování zahraničních předáků „z počtu nejbližších přátel a spojenců“. Vychází, že Obama fakticky uznal to, co ještě zcela nedávno popíral: skoro totální špehování předáků cizích států včetně spojenců USA.   

Samy reformy vypadají nanejvýš směšně, soudí Snowdenův spolubojovník, bývalý pozorovatel londýnského listu The Guardian Glenn Greenwald. Nejde však o nepatrné omezení rozsahu špehování ze strany NSA, nýbrž o nesporné hodnoty naší společnosti, které NSA a Bílý dům pošlapávají, říká Glenn Greenwald:

Otázka je, jaké občanské hodnoty má naše společnost vyznávat. Můžeme samozřejmě vymýtit všechny druhy zločinů: loupeže, znásilnění, vraždu a pedofilii. Smůla je ale v tom, že pro to budeme muset zrušit povolení k prohlídce pro policii, anebo instalovat vládní videokamery v každém domě a v každé kanceláři. To raději neděláme a shodli jsme se na tom, že riziko zločinu je přece jen lepší, než zasahování vlády do soukromého života.

Souběžně s tímto pseudoreformováním NSA začal americký Kongres pomalu vštěpovat Američanům myšlenku o tom, že se celá kauza Snowden neobešla bez „ruky Moskvy“. A že vůbec ruská FBS div ne naplánovala celou tuto operaci. Přímé důkazy zatím nejsou, Kreml je však do toho všeho určitě zapleten, a bez jeho pomoci se Snowden neobešel, prohlásili kongresmani Mike Rogers a Michael McCaul.

Prezident Ruska Vladimir Putin ještě v červnu loňského roku, několik dní poté, co se ocitl Snowden v tranzitním pásmu moskevského letiště Šeremeťjevo, řekl, že „jakákoliv obvinění na adresu Ruska jsou nesmyslné“. A na velké tiskové konferenci v prosinci zdůraznil Vladimir Putin svou pozici v této otázce:

Vycházíme z toho, že Snowden, když se nachází na území Ruska, nebude se zabývat žádnou protiamerickou propagandou. Všechno, co se kdesi zveřejňuje – to je to, co ponechal dříve po celém světě. Nevíme, kde a co má ponecháno. Už jsem řekl a řeknu ještě jednou: operativně s ním nespolupracujeme.

Všechny tyto reformy NSA připomínají reformy z minulých let, říká Glenn Greenwald. Jak Bush, tak i Obama už reformovali proces špehování Američanů po odhaleních z roku 2005 a později. Možnosti špehování se však po těchto reformách jenom rozšířily.

Zdroj: Hlas Ruska