Ruské letadlo Tu-154 se zřítilo do Černého moře, letadlo letělo do Sýrie, na palubě byli Alexandrovci

0
441

Vložil: Admin

Ohromná kulturní i lidská tragédie. Ruské letadlo Tu-154 s 92 lidmi na palubě se v neděli zřítilo do Černého moře. Stroj mířil z Moskvy na vojenskou základnu v syrské Latákíje. Po mezipřistání v Soči, kde stroj dotankoval, se po dvou minutách letu ztratil z radarů. Na palubě byli novináři a většina Alexandrovova armádního pěveckého sboru.

Podle předběžných zpráv, bylo na palubě  92 lidí, včetně 84 cestujících a osm členů posádky. Ke zřícení došlo nad Černým mořem v 2:40 GMT (3:40 SEČ), krátce po tankování na letišti nedaleko Soči.

Většina cestujících byli členové Alexandrovova souboru, jež byli na  cestě z Moskvy do ruské vojenské základny Khmeimim poblíž Latakia v Sýrii k účasti na vánoční oslavě s vojáky tam nasazenými . Jedním z mrtvých je i dirigent a skladatel generálporučík Valerij Chalilov.

Mezicestujicími byla i Jelizabeta Glinkovová,  prominentní aktivistka charitativní a humanitární pracovnce, jež byla známá pod přezdívkoi  „Doktorka Líza“, z prezidentské rady pro lidská práva a dobročinné nadace Spravedlivá pomoc.

Glonkovová byla známá zejména pro její pomoc dětem s vážnými nemocemi, jako je rakovina, bezdomovcům a dalším zraněným lidem. V posledních několika letech, uspořádala humanitární mise do oblastí konfliktu, včetně východní Ukrajiny a Sýrie. Za její obětavou práci obdržela  v roce 2012 Řád přátelství jenž je  páté nejvyšší státní ocenění v Rusku.

Alexandrovci se podle Asadova telegramu zaslaného do Kremlu měli „s obyvateli Aleppa podělit o radost“ z vítězného dobytí největšího syrského města. V oficiální zprávě ministerstva obrany se ale uvádí jen to, že zpěváci mířili na ruskou leteckou základnu Hmímím v provincii Latákíja.

Angažmá Moskvy v bojích Asadova režimu proti povstalcům v Aleppu přitom u některých aktérů zapojených do syrského konfliktu vyvolává nevraživost vůči Rusům. Jako odplatu za bombardování Aleppa označil svůj čin atentátník, který na vernisáži v Ankaře zastřelil ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova.

Důvod havárie zatím není znám. Český mainstream spekuluje o možné „bombě“ na palubě letounu, ruská media i vedení RF možný teroristický útok zatím vylučují, ruský server Interfax upozornil na to, že v této oblasti jsou velmi časté výskyty velkých hejn stěhovavých ptáků, čímž mohla vzniknout situace nasání ptáků do motorů. Mě osobně na tom udivuje pouze to, že pilot neměl ani těch pár vteřin času, aby vyslal signál dispečerům v Soči, přičemž se dle serveru Rossia Today, jednalo o velmi zkušeného pilota, jenž měl na tomto typu letounu nalétáno více jak 3.000 hodin.

Mně pořád na celém vadí to, že piloti neměli ani 10 sekund na vyslání signálu dispečerům. Žádná technická závada není taková, aby se nenašel a odeslat signál na zem. Že by oba piloti zachrápali, hned po startu? To je blbost. Špatné palivo a to se dostalo do všech tří motorů najednou? OK, vysadí všechny 3 motory, ale to přeci neznamená okamžitý pád. Dvě a půl minuty po startu již musel být hezky vysoko, takže i kdyby začal padat, tak měl dost času vyslat signál. Ce se tedy muselo stát, že na to neměli čas?

Prohlídky prostoru kolem pádu letadla se zúčastňuje až 3.000 lidí, pod velením ministra obrany RF Sergeje Šojgů. Prezident RF Vladimír Putin  vyhlásil zístřejší den, 26. 12. 2016, dnem smutku pro celou Ruskou federaci.

Osobně i za celý OV-KSČM Prahy 10 vyjádřují upřímnou soustrast celému Rusku.