Ruský gubernátor o Česku „Sám Bůh tomu chtěl, abychom spolupracovali“

0
395

Rozhovor redaktora Hlas Ruska s gubernátorem Sverdlovské oblasti o návštěvě českého
expremiére Petra Nečase.

Zdroj: Hlas Ruska

ru_01Nedávno český premiér Petr Nečas navštívil Rusko. Jednou ze zastávek české delegace byla také na Uralu ležící Sverdlovská oblast. Gubernátor oblasti Jevgenij Kujvašev v rozhovoru pro Hlas Ruska poodhalil, o čem s předsedou české vlády hovořil.

Hlas Ruska: Pane gubernátore, nedávno Sverdlovskou oblast navštívil české předseda vlády Petr Nečas. Jak hodnotíte vaše jednání?

Jevgenij Kujvašev: Ano, před týdnem jsme v naší oblasti mohli přivítat českého předsedu vlády. Považujeme za velmi významné, že pan Nečas zařadil Jekatěrinburg mezi města, která během své návštěvy Ruska navštívil. Rád bych připomněl, že kromě uralské metropole pobýval v Moskvě, Soči a v Petrohradu, setkal se s prezidentem Vladimirem Putinem a předsedou vlády Dmitrijem Medveděvem.

Jednání s českými hosty proběhla, tak, jak se dříve hovořilo: v atmosféře úplného vzájemného porozumění.

HR: Vztahy mezi Českou republikou a Sverdlovskou oblastí mají dlouhou tradici. Jak se v současné době rozvíjejí?

JK: Naše vztahy stojí nejen na historicko politickém, ale také na pevném ekonomickém základu. Sverdlovská oblast dnes vykazuje výborné ekonomické výsledky, dynamicky se rozvíjí náš průmysl. České firmy investují v naší oblasti, společnosti z našeho regionu investují v Česku. Například uralský těžařský holding UGMK vlastní českého výrobce letadel Aircraft Industries (dříve Let Kunovice – pozn. redakce).

Máme mnoho společných zájmů: ve sféře energetiky, ve finanční oblasti a v bankovnictví. Naši podnikatelé například mají velký zájem o půjčky, nabízené českými bankami.

Máme také velký zájem o spolupráci v oblasti strojního průmyslu. Čím lepší u nás budou obráběcí stroje, tím aktivněji bude růst ekonomika, bude se zvyšovat produktivita práce a snižovat se ztráty. Dříve zakoupené zařízení mají svou životnost, která končí a je třeba zakoupit nové, moderní stroje. To, že česká společnost zareagovala a přišla k nám, považujeme za významný úspěch. Mám na mysli dohodu se společností TOS Varnsdorf.

HR: Vy jste však nehovořili pouze o ekonomické spolupráci…

JK: Samozřejmě. S panem Nečasem jsem také hovořili o možnostech spolupráce oblastech kultury a sportu.

Známý český brankář Jakub Kovář bude v nové sezóně hrát za náš hokejový tým Avtomobilist. Už není tajemství, že jsme s ním podepsali smlouvu do roku 2015. Mimochodem, jednou z podmínek smlouvy byl přímý let z Jekatěrinburgu do Prahy. Jak řekl, dostal v Rusku jiné nabídky, ale přímý let mu nikdo zajistit nemohl. U nás tento vzdušný most funguje dlouho a spolehlivě.

V Jekatěrinburgu také funguje klub rusko-českého přátelství, který pořádá společné akce. Uralští umělci spolupracují a komunikují s českými kolegy.

Celkově, mezi Uralci a Čechy panuji velmi vřelé, nebál bych se ani slova bratrské, vztahy. Sám Bůh tomu chtěl, abychom spolupracovali.

HR: Před rozpadem Sovětského svazu spojovaly Československo a Sverdlovskou oblast obzvlášť vřelé vztahy. Například jedním z partnerských měst uralské metropole byla západočeská Plzeň. Existují tyto vazby i v současné době?

JK: Všechny partnerské kontakty stále udržujeme. Převážně se jedná o spolupráci v kulturní oblasti – vzájemné návštěvy delegací, výměna informací, příjezd českých zástupců k nám do Ruska, jednání o rozvoji turismu.

Letadla do Prahy od nás létají vždy plná, všechna místa jsou obsazena dva až tři měsíce dopředu. Do Česka míří z Uralu stabilně vysoký počet turistů. A to v první řadě napomáhá rozvoji kulturní spolupráce.

HR: Jekatěrinburg je jedním z kandidátů na pořádání v roce 2020 světové výstavy EXPO. Hovořil jste o tom s českým kolegou?

JK: Ano, samozřejmě. Pro nás to je velmi důležité téma…

HR: … předsedkyně ruské horní komory Valetina Matvijenková nedávno prohlásila, že česká strana podpořila kandidaturu Jekatěrinburgu.

JK: Nebudu hovořit za české politiky. Samozřejmě, my bychom chtěli, aby Česko podpořilo právě nás. A v tomto ohledu vidíme příznivé a dobré náznaky. Ze cela zřejmých důvodů, které si vyžaduje tradice mezinárodní politická etikety, pan premiér Nečas byl zdrženlivý, nicméně se vyjádřil velmi příznivě.

Potěšilo by nás, pokud by Česko naši kandidaturu podpořilo, ale hlasování se uskuteční až koncem listopadu.

HR: Plánujete vy osobně v nejbližší době navštívit Českou republiku?

JK: V těchto dnech je na pracovní návštěvě České republiky můj zástupce, vicegubernátor Sverdlovské oblasti Jakob Silin. Jsem přesvědčen, že jeho setkání s českými politiky budou produktivní a návštěva vašich průmyslových podniků bude pro nás užitečná.

HR: Pane gubernátore, proč české firmy láká Sverdlovská oblast? Proč investují právě ve vašem regionu a spolupracují právě s vašimi firmami?

JK: K úspěšnému podnikání je třeba několik aspektů: materiální báze, lidský potenciál, existence styčné výroby a zájem, oboustranný zájem. Všemi těmito aspekty disponujeme. To jsou naše konkurenční výhody. A naši čeští partneři se o tom už přesvědčili.