Ruští komunisté dominují v masových pouličních akcích a iniciativních programech

0
375

Zdroj: Russia Today
Překlad: Admin

Ruští komunistiPrvní průzkum věnovaný ruským následným parlamentním volbám v roce 2016, potvrdil vítězství současné vládnoucí strany Jednotné Rusko, ale také ukázal, že komunisté vedou v masových pouličních akcích a iniciativních programech.

Analýza výsledků za 1. čtvrtletí 2015, byla publikována dne 09.04.2015 „Ústavem ekonomických a politických výzkumů (ISEPI)“. Výsledný dokument je sestaven ze čtyř ukazatelů, které změřily aktivity ruských politických stran, výsledky jejich předvolebních činnosti, profily jejich zpráv ve sdělovacích prostředcích a počet veřejných protestů a jiných hromadných akcí.

V celkovém hodnocení by dosáhla vítězství strana Jednotné Rusko a co je hlavní, zejména v krajských a místních volbách. V poslední době se Jednotné Rusko účastnilo čtyři krát více voleb, než jeho hlavní konkurent Komunistická strana Ruské Federace. Strana také našla způsoby, jak vítězit před svými soupeři v hodnocení politických výsledků v médiích.

Komunisté však dominují v indexu pouličních akcí a protestních aktivit. Místopředseda ústředního výboru strany, Vladimir Kašin, řekl, v komentáři pro deník Kommersant, že to lze vysvětlit tím, že komunisté byli „jen opoziční silou v zemi“ a také dobré organizační struktuře protestů. Také poznamenal, že komunisté se zaměřují na široké spektrum otázek v jejich činnosti – od podpory sloučení Krymu s Ruskem, až po oslavy narozenin Vladimira Iljiče Lenina.

Třetí místo v celkovém hodnocení obsadila Liberálně demokratické strana, která má tradičně populistickou a nacionalistickou agendu, zatímco strana levého středu, Spravedlivé Rusko (Справедливая Россия) se umístila na čtvrtém místě.

Výsledky průzkumu ukázaly, že pro tuto chvíli, neparlamentní strany mají velmi malou šanci na vítězství, ale také ukázaly, že by se situace mohla změnit, s přiblížením se termínu voleb. Strana Jabloko, jeden z nejstarších ruských politických projektů se smíšeným programem, který lze označit za liberální populismus – se umístila na pátém místě v celkovém hodnocení, ale analytici poukázali na možnost, že Jabloko se stává jádrem nové koalice v pravicové opozici.

Analýza ISEPI potvrdila výsledky z průzkumu veřejného mínění z března, provedeného nezávislým výzkumným střediskem Levada, ve kterém jen velmi malé procento budoucích voličů souhlasí s aktuálními požadavky opozičních politiků a slíbilo podporu opozičních stran v příštích volbách. Ve stejné době, 58 procent Rusů souhlasilo s tvrzením, že opozice je nezbytnou součástí politického systému. Dvacet dva procent respondentů bylo proti existenci opozičních hnutí v zemi a tvrdí, že jen atomizuje společnost tím, že způsobuje zbytečné konflikty.

Poznámka Admina: Neměli by si tento článek a zejména čtvrtý odstavec přečíst soudruzi z ÚV KSČM a zamyslet se nad obsahem?