Shrnutí přehledů stránky Facebooku – KSČM Praha 10 pro všechny

Shrnutí přehledů stránky Facebooku „KSČM Praha 10 pro všechny“
za období od 4. listopadu do 01. prosince 2018

Vložil: Admin

KSČM Praha 10 pro všechny
Zveřejněno Petrou Lajka • 22. listopad v 9:24 •

„Budete otroci ve vlastní zemi“ Právě to v listopadu 1989 prohlásil soudruh Miroslav Štěpán k dělníkům v ČKD v Praze.

Nakolik se jeho slova stala pravdou a jak na to reaguje dnešní mládež? Dozvíte se v článku mladého soudruha z Komunistického svazu mládeže.

Právě to v listopadu 1989 prohlásil soudruh Miroslav Štěpán k dělníkům v ČKD v Praze. Dělníci, kteří uvěřili lhářům a vlastizrádcům, ho za to tehdy vypískali. Jeho slova jsou však již dnes realitou.

Vyspělé Československo, co téměř nemělo dluhy, je již dávno minulostí. Nemáme širokospektrální vyspělý průmysl a zemědělství, bezplatné zdravotnictví, školství a bydlení. A už vůbec nemáme zajištěnou důstojnou práci, důstojné bydlení a důstojný život pro každého. Stali jsme se zadluženou, rozkradenou a zdevastovanou kolonií moderní doby.
Dnes je polovina země závislá na alkoholu, drogách, hracích automatech a mobilních telefonech, dokonce i sexu. Rapidně roste počet lidí trpících depresemi a dalšími psychickými potížemi, odkázaných na psychofarmaka, mnoho lidí končí zoufalými činy včetně sebevražd.
Pseudodemokratická moc využívá těchto sociálních problémů moderní doby, které ona sama vědomě vytváří, k cílenému ohlupování mládeže. Mládež trpící „výdobytky kapitalismu“ se nechává velmi snadno manipulovat k domnělému boji za „svobodu a demokracii“ ve jménu kapitálu.

Kapitalisté zastrašují dnešní mládež „zlými komunisty“ a dělají z nich vrahy a tyrany, jinak řečeno dělají z nich sami sebe, dávají komunistům tvář kapitalistů a sami sebe při tom staví do role bojovníků za svobodu a zachránce světa. Tato antikomunistická propaganda je praktikována zejména na školách, kde se pomocí těchto dezinformací vychovává mládež s domněnkou, že jedině kapitalismus je zachrání. Mládež začíná mít často ne zcela uvědomělý pocit, že musí být zachráněna právě před kapitalismem a začíná to dávat najevo.

Přes 29 let nám lžou o svobodě a demokracii. Nedočkali jsme se ničeho, a ničeho se taky od našich „pánů“ nedočkáme. Dobře jsme se už měli a mohli jsme se mít i lépe. Komu to ještě nedošlo, nebo mu to dojít nechce, by si to měl rychle uvědomit, než bude pozdě něco změnit.

My nechceme žít v bídě, nechceme slyšet pouze sliby. Mládež si musí konečně uvědomit, že jedinou pravou cestou není kapitalismus, nýbrž socialismus.
Proletáři všech zemí, spojte se!
Petr Balvín

fcb1

hr

KSČM Praha 10 pro všechny
Zveřejněno Petrou Lajka • 23. listopad v 12:36 •

Ještě jednou 17. listopad.

Máme co slavit, když na ulicích umírají lidé mrazem? Více Arťom Korjagin ve svém krátkém článku.
Co vy na to?
Není co slavit
Do Česka dorazily mrazíky a můj Facebook se pomalu začíná plnit fotkami zasněžené Prahy, město se pomalu začíná připravovat na Vánoce a v obchodech se objevují první dekorace, přes víkend se v Praze »děkovalo, že můžem«, a v médiích se hlavně řeší, kde končí dovolená a začíná únos. Prostě bouřlivý společenský život, jak má být.

fcb2Zcela okrajově proběhla tímto světem informace, která mě zasáhla jako už dlouho žádná, že po prvním chladném víkendu umrzlo v republice sedm lidí. Samotný fakt je hrůzostrašný, ještě strašidelnější pro mě bylo, jakým způsobem se o tom dozvídám. Tito lidé jsou prezentováni naprosto anonymně, žádná jména, životní příběhy, proč a jak zemřeli, a hlavně, jak je možné, že u nás, ve vyspělé zemi, v tom skvělém systému, který slavíme při všech těch svátcích svobody a demokracie, umírají lidé na ulici jako zvířata jenom proto, že teplota klesla pod nulu.

Jenom taková chladná připomínka pro všechny, co se stane, když se nepřizpůsobíte systému vykořisťovaných a vykořisťovatelů, když máte smůlu nebo prostě uděláte jednu životní chybu, ze které už se nikdy nevymotáte.

Také je šokující, že se tato tragická skutečnost prezentuje, jako že to není ničí chyba, možná tak chyba těch mrtvých. Přitom žijeme ve společnosti, kde se generuje obrovské množství peněz, které končí v rukou hrstky jednotlivců. Kde jsou celé bloky prázdných nových a vytápěných bytů, které vlastní lidé jako dlouhodobou investici. Kde zákon o sociálním bydlení, jedna z mála záplat na nefungující systém bydlení, leží už léta v šuplíku a čeká na schválení, a kde se městské byty hromadně privatizují s vidinou rychlého zisku nebo možnosti získat tučnou sumu do vlastní kapsy, je smrt těchto lidí politické rozhodnutí vládnoucí třídy, a ne jenom nějaké nedopatření nebo nešťastná událost.

Jsou to oběti současného režimu, režimu, který tak rád mluví o občanské společnosti, ale tito lidé jsou pro něj pouze lidmi druhé kategorie, jejichž smrt nikoho nezajímá.
Víkend se nesl v duchu oslav, podle mě ale není co slavit.

Arťom KORJAGIN, člen OV KSČM Praha 10

hr

KSČM Praha 10 pro všechny
Zveřejněno Petrou Lajka • 25. listopad v 13:50 •

Více jak polovina žen se za svůj život setká s určitou tyranií, násilím jak fyzickým tak psychickým a dnešní den je toho od roku 1999 oficiální připomínkou. Formou tohoto násilí může být sexuální zneužívání, obchod se ženami, škodlivé tradiční praktiky (např. ženská obřízka), reprodukční nesvoboda. V našich podmínkách je nejčastější formou násilí páchaného na ženách tzv. domácí násilí. Oběti jsou obvykle na agresorech závislé jak po stránce citové, tak především finanční, a právě tato závislost jim neumožňuje se z násilného prostředí vymanit. Důsledkem tohoto násilí je pak často i psychická zátěž jejich dětí. Jako marxisté věříme, že zejména na základě ekonomické nezávislosti (rovnému přístupu k zaměstnání a finančním zdrojům obecně) se žena může stát nezávislou a rovnoprávnou i v dalších rovinách.

Voláme proto v tento významný den po odstranění násilí páchaného na ženách a po psychicky zdravé socialistické společnosti!

fcb3

 hr
KSČM Praha 10 pro všechny
Zveřejněno Petrou Lajka • 26. listopad v 14:44 •

Lenin se vyjádřil jasně a my souhlasíme!

Jaký máte názor na současný podíl žen ve správě státu? Je v politice dost žen? A jaký je jejich přínos?

Napište nám do komentářů.

fcb4

KSČM Praha 10 pro všechny
Zveřejněno Petrou Lajka • 28. listopad v 17:08 •

Včera u nás proběhl další diskuzní podvečer, a to s Doc. Radimem Valenčíkem CSc., který je čistě náhodou velice podobný jednomu známému filosofovi.

A právě o Marxovi a jeho pohledu na svět byl referát i následná velice podnětná diskuze.
Revizionismus nám byl představen ne jako konkrétní historický směr a už vůbec ne jako sprosté slovo, ale jako neustálé podrobování marxistické teorie nové kritice i novému pohledu v kontextu aktuálních materiálních podmínek.

Přeci jenom i sám Karl Marx říkal „pochybuj o všem“

fcb5

fcb6

fcb7

hr

KSČM Praha 10 pro všechny
Zveřejněno Petrou Lajka • Včera v 15:15 •
Společný vklad, společné sdílení, společné výsledky – tak bychom shrnuli přístup politiky Číny nejen ve vztahu ke střední Evropě. Co dalšího zaznělo na mezinárodní konferenci „Čína a střední Evropa – politické, ekonomické a geopolitické souvislosti – levicový přístup“ si můžete přečíst v článku na našem novém webu. https://www.kscmpraha10.cz/l/konference-o-spolupraci-s-cin…/

S čínskou levicí po boku
03.12.2018

Zástupce KSČM Praha 10 se zkraje prosince zúčastnil mezinárodní konference „Čína a střední Evropa – politické, ekonomické a geopolitické souvislosti – levicový přístup“.

Společný vklad, společné sdílení, společné výsledky – tak bychom shrnuli přístup politiky Číny nejen ve vztahu ke střední Evropě. Konečně je tady reálně se tvořící strategie společného užitku bez dřívějšího “ vítěz bere vše“ . Po roce 1989, díky převzetí koncepce Washingtonu a MMF, jsme se stali periferii Západu. Dokonce tak úspěšně, že jsme se až dnes přiblížili k úrovní Řecka po jeho pádu do věřitelské pasti. Obrovský kapitál je ze země vyváděn bez užitku pro většinu domácího obyvatelstva. Přišel čas pád naší země, která je na úrovni kolonie, zastavit.

fcb9

Mezi jinými je jednou ze souběžných cest obnovy země obchodní spolupráce s Čínou. Zajímavostí je, že největší podíl na obchodu s Čínou mají staří západní členové Evropské Unie. Nedivme se tedy, že u nás mainstreamová media, ovládaná kapitalisty, líčí Čínu div ne jako novou říši temnoty. Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Západní partneři si pro své vlastní obchodní zájmy nepřejí rozvinutí silnější spolupráce mezi zeměmi východní Evropy a Číny. Jedním z mnoha příkladů je plynovod přes Bulharsko. Lobby působícím v Bruselu se tuto stavbu povedlo zastavit. A tak vznikla dražší a složitější – již realizovaná – varianta přes Turecko. Evropská Unie ruský plyn prostě potřebuje, jen západní přátele nepotřebují mít ekonomicky nezávislejší východní země Evropy, bez zisku pro jejich korporace.

V roce 2012 proběhlo setkání ve Varšavě, kde vznikla forma spolupráce mezi Čínou a šestnácti státy střední a východní Evropy. Je to v podstatě pilotní projekt ekonomické spolupráce předcházející daleko rozsáhlejší iniciativě „Pásmo a stezka“. Rozsáhlá iniciativa „Pásmo a stezka“ byla představena čínským prezidentem Xi Jinpingem na podzim roku 2013 a během čtyř let své existence postoupila od plánování k realizaci a od vize k akci. Forma 16+1 znamená v řeči čísel například 10 mld. $ investovaných z čínské strany a k tomu 1,4 mld $ ze strany „šestnáctky“. Jedná se o obchod v hodnotě 68 mld $.

fcb8

Ač od té doby došlo k řadě politických výměn ve vládách „šestnáctky“, spolupráce přetrvává. To dokazuje, že jde především o obecnější druh spolupráce nad rámec reprezentantů politických koncepcí. Tempo růstu je zhruba dvojnásobné oproti růstu hospodářské spolupráce se „starými členy EU“. U nás je velký problém v takzvaných „tendrech“ k širší hospodářské spolupráci. Nebudeme si namlouvat, že nadnárodní korporace nezasahují do dění v naší zemi. Ostatně pro USA je Čína největším rivalem v geopolitické snaze opět být jedinou supervelmocí a vlastní vnitřní dluhy a vyostřující se rozpory ve společnosti nechat platit jiné. Velké asymetrie vedou ke konfliktům. O to více je sympatické, že čínská politika se snaží hledat mírové cesty v globalizaci národů. Ona totiž globalizace v pojetí Číny má jiný charakter než globalizace propagovaná politickými reprezentanty nadnárodních společností. Čínská politika reprezentovaná Gong Yuang, zástupkyní ředitele Euroasijského odboru, se stala pro nás jasnější. Tento projekt má do budoucna velké šance využít náš potenciál rozvoje společnosti, který je v nalezení co nejširší ekonomické samosprávy, schopností nás pracujících realizovat se. Otevřeně říkáme, že tato společnost nemůže být kapitalistická, socialismus s evropskými rysy je řešení budoucnosti.

Konference byla informačně velmi bohatá, takže v rámci některých dalších našich příspěvků vás budeme informovat. Vždyť na řečnickém pultíku se vystřídala řada zvučných jmen. Byli zde zahraniční zástupci z řecké Syrizy, Bulharské a Finské komunistické strany, z Estonské spojené levice…

Děkujeme organizátorům za možnost se účastnit a skvělou péči o účastníky, včetně pohoštění.

Michal Klusák
Předseda OV KSČM Praha 10