Šíření demokracie americkou cestou – (jen na Desítce)

0
57

Autor: Larry Romanoff

CIA-400x239To je celý seznam. Vidíte, že je prázdný. Jak je to možné? Všichni přeci víme, že USA osvobodily desítky států od jejích zlých a represivních vlád a nainstalovaly tam milující demokracie, kde lidé žili vždy šťastně, zaplaveni svobodami a ohromeni lidskými právy. To víme, protože jsme to četli a slyšeli sto, možná tisícekrát. Je to ve všech amerických historických knihách. Viděli jsme to v tolika filmech a dokonce jsme to četli v komiksech, v době našeho mládí. Tak to musí být pravda. Proč je tedy seznam prázdný? Jak je to možné?

Seznam je bohužel prázdný, protože vše, co nám bylo řečeno, byla lež. Obecně se říká, že u často opakované lži, mnoho lidí uvěří, že je to pravda. USA jako „ochránce demokracie“ jsou jednou z těchto lží. Téměř každý člověk může sestavit seznam 20 nebo 30 případů, kdy USA odstranily diktaturu, „osvobodily“ lidi a nastolily demokracii, takže celý seznam nebude ničím víc než vymyslenou pohádkou, protože fakta na zemi odhalují něco docela jiného. Ať už mluvíme o podpoře demokracie a svobody, neexistuje žádný příklad – ŽÁDNÝ – kde USA někdy odstranily diktaturu a nahradily ji jakoukoli dobročinnou vládou, demokraticky zvolenou, nebo jiným demokratickým způsobem. Možná jste si vědomi prohlášení generálmajora Smedleyho Butlera, který tvrdil, že během svých 33 let jako americký „mariňák“, fungoval jednoduše jako „gangster kapitalismu“ a že všechny války byly válkami bankéřů. Na téma americké vlády, která instaluje demokracie ve světě, sám Butler popřel, že by k takové věci kdy došlo, a dále řekl: „USA rutinně ničily demokracie po celém světě, zatímco její vůdci tvrdili, že šíří demokracii.

Ale pokud USA nenainstalovaly „demokracii“ na všech těch místech, co tedy dělaly? Při kázání demokracie, svobody a lidských práv doma americká vláda instalovala změnu režimu nejméně v 50 případech. CIA a armáda se nejen chválily obranou demokracie, ale dokonce podkopávaly a ničily fungující demokracie a nahradily je diktaturou. Írán je jedním z nejznámějších případů, kde CIA realizovala svržení milovaného vůdce dokonale fungující demokracie a nainstalovala Šáha Rezu Pahlaviho, jako jednoho z nejbrutálnějších diktátorů moderní historie. V roce 2000 ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová uvedla:

„V roce 1953 hrály Spojené státy významnou roli při organizování svržení populárního íránského premiéra Mohammeda Mossadegha. Puč byl zjevně překážkou politického vývoje Íránu. A nyní je snadné pochopit, proč mnoho Íránců nadále nesnáší tento zásah Ameriky do svých vnitřních záležitostí“.

To jo. Bez legrace.

Dalším typickým příkladem americké úcty k posvátnosti demokracie je Řecko, kde v roce 1967 americká vláda realizovala, dva dny před volbami v zemi, vojenský převrat podporovaný CIA. Papandreouova vláda byla zvolena v roce 1964 první většinovou vládou v řecké historii, která však nebyla dostatečně vstřícná k americkým obchodním a evropským bankéřům, tak musela jít.

Pro USA bylo Řecko jen dalším majetkem, který byl drancován. Když se řecký velvyslanec stěžoval prezidentu Johnsonovi, že americká CIA a vojenská akce jsou v rozporu s řeckým parlamentem a porušují řeckou ústavu, Johnson na to odpověděl: „Seru na parlament a na vaši ústavu.“ Dodal, že americké korporace mají investiční plány pro Řecko a, že „Pokud mi váš předseda vlády řekne něco o demokracii, parlamentu a ústavě, on, jeho demokracie, jeho parlament a jeho ústava nebudou dlouho trvat„. A ve skutečnosti USA nejen zničily řecký volební vládní systém, ale donutily novou vojenskou diktaturu schválit nové zákony pro všechny ostatní formy vlády. To je demokracie, amerického stylu.

USA opakovaně prokázaly, že se nestarají o to, jaký druh vlády existuje, pokud je to kontrolovatelné a bude se řídit jejich pravidly. Podle amerického myšlení jsou dva nejlepší druhy vlády:

  1. Ddiktátoři, které instalujete a ovládáte (Suharto, Somoza, Šáh Réza Pahlaví a
  2. demokracie, které můžete ovlivňovat, šikanovat, podvracet a ovládat (Spojené království, Kanada, Austrálie, Rakousko, Belgie, Ukrajina, Rumunsko, Polsko, Česká republika a další).

Nejhorším druhem pro USA je čínský systém jedné strany, kde nelze snadno uplatnit vnější vměšování a podvracení.

Spíše než šíření demokracie a svobody, USA vždy šířily strach, represi a smrt, zasévaly nesouhlas a svrhly legitimní vlády. USA kážou demokracii, ale likvidují demokracie a instalují, financují a podporují diktatury. To platí od doby více než před 100 lety, kdy USA poslaly své námořnictvo okupovat Havaj, aby příbuzní „Boba Dole“ získali kontrolu nad plantážemi cukrové třtiny a ananasu. Platilo to u bratrů Dullesů a United Fruit Company ve Střední Americe a dodnes to pokračuje v Afghánistánu a Iráku. Jako obvykle americké pokrytectví.

USA podporují diktaturu, chudobu, bídu a nevolnictví s velkým úspěchem již 100 let. Níže je seznam asi 50 zemí, kde USA nejen instalovaly a financovaly brutálního diktátora, ale často a opakovaně posílaly zbraně a armádu, k potlačení místních povstání proti těm, „přátelským diktátorům“, které instalovaly. Příkladem je Nikaragua, kde USA zahájily kontrarevoluci a nainstalovaly Somozu – opravdu brutálního psychopata. Když se populace konečně zvedla, v rukou lopaty a vidle, svrhla Somozu a vytvořila vlastní vládu, USA vedly jednu z nejhorších tajných válek v historii proti této chudé zemi. Životní úroveň v Nikaragui klesla o 90%, stovky tisíc zemřelo na chudobu a hladovění, nebo byly jednoduše masakrovány vojenskými rebely financovanými USA. To byl jejich trest za vystěhování amerického pána. Příběh, který se opakoval v desítkách národů. Ve Střední a Jižní Americe je dostatek dokumentace o „komandách smrti“ vyškolených a financovaných CIA.

Ve většině případů svrhly vládu za účelem instalace diktátora, který více vyhovoval americkým obchodním zájmům. Obchod, nikoli svoboda, je hnací ideologií americké zahraniční politiky. Ideologie, která je konzistentní již mnoho desetiletí. Země, která je poslušná a dodržuje zájmy zahraniční politiky USA, může přežít, ale země jednající mimo tento rámec, ve skutečnosti jednající spíše ve vlastním nejlepším zájmu, než zájmům USA, se velmi rychle stanou kandidátem na „změnu režimu“. Tomu předchází objemné mediální útoky, aby americká veřejnost se sama obrátila proti tomuto národu. Za dávných dob bývaly tyto státy odsouzeni jako „komunisté“, dnes jsou to „teroristé“, ale vše ostatní je stejné. Každá země, která chce rozvíjet svou ekonomiku s ochranou místních průmyslových odvětví.

A při této celosvětové podpoře demokracie a svobody zemřelo v rukou amerických vojáků nespočet milionů lidí. Americké akce v Iráku, Íránu, Afghánistánu, Nikaragui, Kongu, Vietnamu, Chile, Angole a celé řadě dalších zemí na celém světě, vedly přímo nebo nepřímo k úmrtím desítek milionů lidí. „Například CIA se spikla s belgickými koloniálními silami při atentátu na Patrice Lumumbu, demokraticky zvoleného vůdce Konga, což vedlo k vzestupu brutálního diktátora a nakonec k řadě občanských válek a hladomorů který zabil přibližně 5 milionů lidí.“

A nejde jen o úmrtí, ale o brutalitu a mučení, z velké části to je prováděno lidmi se zvláštním výcvikem získaným od CIA, která je v metodách mučení aktivní nejméně posledních 60 let. Podrobnosti o příšerných a nelidských mučících manuálech a věznicích CIA, jako jsou Abu Ghraib a Guantanámo, jsou veřejně známy, protože USA již nemohou kontrolovat šíření informací tak, jak to bylo možné kdysi. Někteří z těchto diktátorů nainstalovaných v USA jsou nyní pryč a byli nahrazeni nějakou formou reprezentativní vlády, ale nic z toho není proti USA. Ve všech případech byli tito poddajní, vražední diktátoři svrženi svými vlastními lidmi, proti přáním USA a navzdory americké armádě a jiné podpoře stávající diktatury.

Není tajemstvím, že americký imperialismus přinesl USA obrovské zisky a hospodářský růst, zatímco tyto země ochudil o více než 200 let. Ve skutečnosti je dnešní hlavní příčinou hospodářské nadvlády USA právě její aktivní vojenská a politická kolonizace takřka celého světa, skutečné drancování tolika zemí, zaručené instalací tolika brutálních vojenských diktatur a to vše pod propagandistickou maskou ochrany demokracie a svobody ve světě.

To je důvodem, proč jsou USA tak dlouho uváděny jako nejvíce nenáviděný národ na světě. Bývalý americký prezident Jimmy Carter řekl:

„Poslali jsme Mariňáky do Libanonu a kdokoliv z vás, pokud si zajde do Libanonu, Sýrie, nebo Jordánska, na první pohled uvidí intenzivní nenávisti mezi mnoha lidmi proti Spojeným státům, protože jsme bombardovali, ostřelovali a nemilosrdně zabíjeli naprosto nevinné vesničany, ženy a děti, farmáře a ženy v domácnosti – v těch vesnicích kolem Bejrútu. V důsledku toho jsme se stali druhem satana v myslích těch, kteří nás dnes hluboce nenávidí.“

A není to jen v Libanonu, Sýrii a Jordánsku. USA jsou hořce nenáviděny na Středním východě, v Africe, Asii, Jižní a Střední Americe. Dnes existuje jen málo částí světa, kde jsou Američané vítáni jako lidé, a to z velmi dobrých důvodů.

Japonsko je jedinou kvazi-výjimkou z mého výše uvedeného prázdného seznamu, kde USA nainstalovaly určitý druh participativní demokratické vlády, ale v každém případě je Japonsko stále pouhou americkou vojenskou kolonií s kontrolou nad domácí a zahraniční politikou. Jeden japonský premiér se pokusil vytlačit USA z Okinawy, ale místo toho zjistil, že byl „postaven mimo kancelář“. V japonské „demokracii“ mají Japonci možnost dělat co chtějí, pokud dělají to, co jim nařizuji USA.

Mnoho Američanů dnes věří, že jejich vláda „zachránila“ Irák, osvobodila lidi od hrozného diktátora a zajistila skutečnou demokracii. Bohužel to není pravda, ale podívejme se na to. Takzvaná demokratická vláda, která byla v Iráku instalována, je irelevantní fraškou. Jedním z aktů americké vlády před vytvořením této takzvané demokracie bylo vyhlášení posloupnosti 100 zákonů nazvaných „prozatímní nařízení“, napsaných Američanem jménem Paul Bremer. Tato „prozatímní nařízení“ byla zapsána do iráckého práva před americkým předáním vlády a mají nejvyšší postavení ze všech zákonů v Iráku. Ve skutečnosti je jejich postavení tak vysoké, že „nemohou být odstraněny žádnou další iráckou vládou“. Jsou věčné.

Aby bylo zajištěno, že nová irácká „demokracie“ bude fungovat podle plánu, Bremerova nařízení č. 57 a 77 zajišťují provádění všech akcí tak, že do všech vládních ministerstev jsou umístění auditoři a generální inspektoři jmenovaní USA s pětiletými podmínkami a s rozsáhlou pravomoci nad smlouvami, programy, zaměstnanci a předpisy. Bremerova nařízení stanoví, že USA musí schválit každé jmenování vyšší vlády a musí schválit každého kandidáta na zvolenou vládní funkci. Vysocí američtí vojenští důstojníci často a volně vstupují na schůzky kabinetu s požadavky, nebo pokyny týkajícími se politických rozhodnutí. Není pochyb o tom, kdo ve skutečnosti v této zemi uplatňuje moc.

Svět by byl ohromen, kdyby zjistil, jak komerční byla americká invaze do Iráku. Bremerových 100 nařízení připravilo cestu pro komerční kontrolu USA a umožnilo nadnárodním společnostem v USA privatizovat celou zemi, stupeň zahraniční a soukromé kontroly, který nebyl znám od dob britské společnosti pro východní Indii a jejích smluv o extrateritorialitě. V jednom ze svých prvních aktů Bremer předvedl „svobodné podnikání ve Spojených státech“ tím, že uzavřel téměř 200 státních podniků, kde podle odhadů Světové banky pracovalo 500 000 lidí, zrušil pracovní místa a přeměnil průmyslová odvětví na americké společnosti. Jeho nařízení dávají americkým firmám právo nakupovat a ovládat cokoli v Iráku, včetně celé fyzické a sociální infrastruktury.

Nařízení č. 39 umožňuje osvobození všech zisků právnických osob USA bez daně. Nařízení č. 81 stanoví, že všichni iráčtí zemědělci musí používat GM semena Monsanto pro všechny plodiny vysazené v zemi, kdy použití jakéhokoli iráckého osiva je nyní zcela zakázáno. Americká vláda dala svým společnostem, které se zabývají GM osivem, úplnou kontrolu nad dodávkami potravin v Iráku na věky, zatímco společnosti Cargill a Monsanto trvale produkují obrovské zisky. Nařízení č. 17 uděluje zahraničním dodavatelům imunitu vůči iráckým zákonům a zaručuje, že Američané v Iráku nebudou podléhat iráckému právu. Nařízení uvádějí, že „všechny vyškolené prvky iráckých ozbrojených sil budou vždy pod operační kontrolou amerického velitele“. Ale pokud se zeptáte téměř jakéhokoli Američana, zjistíte, že Irák je nyní svobodný a má demokracii.

Diktatury podporované USA

USA vždycky milovaly represivní diktátory, tyrany a zkorumpované loutkové prezidenty, kterým byla poskytnuta pomoc, podpora a odměna za jejich věrnost americkým zájmům. Tito muži se obvykle dostanou k moci skrze krvavé převraty podporované ClA a vládnou hrůzou a mučením. Jejich armády dostávají zbraně, výcvik a rady od CIA a dalších amerických agentur. Je to americká vojenská podpora, která jim zaručuje moc a skutečnost, že poskytují bezplatný přístup americkým korporacím k využívání zdrojů jejich zemí. Neexistují žádné případy, kdy by americká vláda byla kdykoli zodpovědná za instalaci, podporu a ochranu některých z nejhorších porušovatelů lidských práv na světě.

USA v průběhu let instalovaly, financovaly, podporovaly hotovosti a zbraněmi, asi 50 krvavých diktátorů. V mnoha z těchto případů USA pokrytecky svrhly demokracii, aby nainstalovaly jednoho ze svých diktátorů, který by byl vůči zahraniční politice USA pružnější. Existuje také mnoho případů, kdy se obyvatelstvo země vzbouřilo a svrhlo amerického diktátora. Na to USA vyslaly své válečné lodě, aby revoluci zlikvidovaly a znovu nainstalovaly diktátora k moci. Dominikánská republika je jako jedna z mnoha ostudných epizod v americké historii. Ještě horší je, že USA často vysílaly specialisty CIA, aby zavraždili demokraticky zvoleného vůdce, který chtěl eliminovat kolonialismus a osvobodit svou zemi od americké kontroly.

Na Filipínách americký prezident Lyndon Johnson cestou CIA instaloval Ferdinanda Marcose jako loutkového diktátora, jehož politická kariéra začala ve věku 21 let zabitím muže, jenž porazil jeho otce v místních volbách. V Jižní Africe dal americký prezident Reagan prezidentovi PW Bothovi, instalovanému USA, rozsáhlou hotovost a vojenskou pomoc, přestože měl Botha „nějaké špatné návyky“, které Reagan ignoroval, mezi něž patřilo uříznutí uší, nosů a končetin civilistů. Botha byl známý tím, že přinutil desetileté chlapce dívat se jak zabíjí jejich rodiče, znásilňují mladé ženy zatímco se dívali a pak je donutil, aby bojovali v jeho armádě. Přesně ten druh vůdce, kterého Amerika obdivuje.

V Íránu s podporou prezidenta USA Eisenhowera, CIA svrhla zvolenou vládu Dr. Mohammada Mossadeqa a nainstalovala diktátora Šáha Rezu Pahlaviho. S podporou CIA přinutil všechny lidi, aby se podvolili jeho moci, nebo šli do vězení. Tisíce lidí bylo uvězněno nebo zavražděno. Jeho agenti přepadli náboženskou školu a vrhli stovky studentů na smrt ze střechy. Šáhova tajná policejní agentura SAVAK, byla založena v roce 1957 a byla řízena CIA a izraelským Mossadem na všech úrovních každodenního provozu, včetně výběru a organizace personálu, výběru a provozu zařízení a provozu agentů. Metody mučení zahrnovaly elektrické šoky, bičování, bití, vkládání rozbitého skla a nalití vroucí vody do konečníku, vázání závaží na varlata a extrakci zubů a nehtů. Írán se za Šáha stal oddaným americkým spojencem a základnou pro špionážní operace na hranici se Sovětským svazem.

V Indonésii byl Suharto jedním z nejbrutálnějších diktátorů v historii. Americký prezident Johnson schválil převrat organizovaný CIA, který přivedl Suharta k moci v roce 1965, podporující jeho vládu po dobu 32 let. Suharto pokračoval ve svých divokých zvěrstvech za podpory sedmi amerických prezidentů: Johnson, Nixon, Ford, Carter, Reagan, Bush Sr. a Clinton. Celá populace měst a vesnic byla hnána do centrálních míst a masakrována. Pod vedením CIA bylo více než tři miliony lidí zavražděno mačetami, při největší a nejkrutější genocidě v moderní politické historii. Indonésie však poté mohla být drancována nadnárodními společnostmi USA.

V Pákistánu, CIA podporovaný Mohammed Zia Ul-Haq, popravil svého ve volbách zvoleného předchůdce Zulfigar Ali Bhuttova. V roce 1979 až 1984 Pákistán poskytoval 70% světového heroinu vysoké kvality. Americký prezident George Bush oslovil skupinu pákistánských úředníků a ocenil vládu prezidenta Zia za jeho protidrogový program. Henry Kissinger nazval Pákistán „frontovým státem, který brání svobodné lidi všude“, a to navzdory svým záznamům o narkotikách a mučení disidentů. Pákistán za vlády Zia, byl největším příjemcem americké pomoci, více než polovina z toho bylo na zbraně. Ale protože americké loutky jsou pouze „prezidentem na čas“, Zia zemřel při záhadné havárii letadla vyvolané CIA v roce 1988. Dalším americkým politikem v Pakistánu byl aktivní diktátor Khan, který zahájil masivní kampaň genocidy, zaměřující se na Muslimy, Hinduisty, bengálské intelektuály, studenty a politické aktivisty. Za několik měsíců byly zabity tři miliony lidí včetně 400 000 žen, které byly napřed znásilněny.

Níže je neúplný seznam zemí, kde USA svrhly vládu, aby zavedly diktaturu, která byla kontrolovatelná a která umožnila nadnárodním společnostem USA volně drancovat zdroje, neomezené svědomím nebo morálkou a s úžasným a pokryteckým nedostatkem obav o „svobodu, nebo lidská práva“. To jsou národy, které se staly podrobenými vojenskými koloniemi USA, financovány, školeny a kontrolovány vládou USA, CIA a ministerstvem zahraničí. Toto je pouze jeden akt nepřetržité hry, která je na pódiu už více než století, a to jsou všechno historická fakta, která nikdo nezpochybňuje, dokonce ani americké ministerstvo zahraničí. USA nejen nainstalovaly, ale v každém případě chránily, politicky i vojensky a podporovaly zbraněmi, hotovostí a vojenským výcvikem, zkorumpovanou diktaturu:

Screen-seznam

Zde jsou některé země, kde americká armáda a/nebo CIA financovaly a vedly revoluce, aby sesadily zvolené demokracie a nainstalovaly diktátora, v několika případech atentátem na stávajícího prezidenta: Bolívie, Brazílie, Haiti, Španělsko, Filipíny, Zaire, Guatemala, Írán, Řecko, Chile, Fidži, Nikaragua, Indonésie, Kongo, Ukrajinja a další.

Originál článku: Global Research
Překlad: Administrátor