Sliby, chyby

0
417

Autor: Mgr. Ludmila Nedělková
Kandidátka zastupitelstva MČ Praha 15

volby2014A opět tu máme volby a s tím spojené poutače s vyobrazením podobizen různě se tvářících obličejů našich politiků, kteří se v mnoha případech marně snaží vyloudit milý výraz a úsměv na své tváři. Snaha je za každou cenu vypadat jak hodný a přívětivý kouzelný dědeček, který nabízí poslušným dětem ( nám voličům) dobré a sladké pamlsky, když ho ( potažmo) jeho stranu budou volit.

A slibují a slibují, hory, doly, černý les. A u volebních stánků lídři přemlouvají potencionální, chycené rybky a nahazují pomyslnou udičku a utahují a navíjí. Srdíčko jim plesá, když je někdo z přítomných lidí poplácá po rameni a pochválí před nastoupenou jednotkou. Pokud se jim však někdo odváží říci něco negativního, nebo dokonce peprného na adresu jeho strany a práce a toho, jak mizerně se v této zemi žije, snaží se ,, potížistu,, uchlácholit sliby, že po volbách bude líp, hlavně, ať dají té, či oné straně voliči možnost dokázat své kvality, že snaha bude. A že se zastaví výstavba bytů a domů na úkor zeleně a parků a přibudou dětská hřiště, která budou hlídaná a bude více parkovacích míst a zmizí rezidenční zóny a Praha bude přístupná a průjezdná a čistší a bla, bla, bla…….    

Promiňte mi to přirovnání, ale tak trochu mi to připomíná, když to čtu, nebo poslouchám předváděče a obchodní zástupce při prodeji kvalitních přikrývek, hrnců, vysavačů apod. Taky nám nafouknou hlavu nesmyslnými sliby, které dopředu vědí, že ani z 50% nejsou pravda, ale živit se musí, jak vám vysvětlí. A složenky se neptají jakým způsobem si na ně dotyčný vydělal.

A tak je to i s pány politiky a jejich stranami, vždyť oni také pokud uloví hodně dušiček, budou na tom profitovat, více moci a prestiže. A kde zůstanou všechny vyřčené sliby ? Ve studni povolebního zapomnění. A my voliči se opět bijeme do hlavy a říkáme si i tato strana zklamala i oni, kterým jsme dali důvěru, nic nevykonali.

Musím se přiznat, že při té předvolební masáži ze všech koutů Prahy a volebních bilboardů hlásajících všechno možné, mě osobně připadá decentní volební poutač KSČM s předními kandidáty, je nejvíce oslovující běžné voliče a jsem ráda, že i já mohu za tuto stranu, která hlásá Praha pro lidi, což je vše vystihující, nic neslibující též kandidovat. A další heslo je mi velmi sympatické a mohla bych se pod něj podepsat- Poctivě pracovat pro lidi a nekrást. Takže ne plané sliby, ale být tu pro lidi, v dobrém i zlém.

Co říci na závěr? Poradila bych vám páni politici, to, co říkám i mým dětem. Neslibujte nic, co nemůžete splnit. A nespoléhejte se na to, že voliči na slíbené blaho na zemi zapomenou, skleróza se nešíří pandemicky. Zkuste být zodpovědnější ke svým úkolům, které si před volbami vytyčíte. A ne jen populisticky utahovat občany na ,, vařené nudli,,. A co popřát voličům? Šťastnou ruku a víru v to, že se k tomu pomyslnému ráji na zemi přiblížíme alespoň o krok.