Slovensko se vyslovilo proti reversu plynu na Ukrajinu

0
412

Eustream
Slovensko nehodlá porušit smlouvy s Gazpromem a realizovat reversní dodávky do Kyjeva, prohlásili v Bratislavě. Úsek potrubí mezi hranicemi obou zemí patří podle smlouvy Gazpromu. A to znamená, že o všem, co se týká reversu, musí rozhodovat ruský holding.

Jedinou variantou fyzického reversu plynu na Ukrajinu se může stát výstavba nového plynovodu. Jednání o tomto projektu se ale dostala do slepé uličky.

Pro Slovensko není výhodné porušit dohody s Gazpromem. Tak za prvé je zcela závislé na ruském plynu. A za druhé Gazprom zaplatil předem za využívání všech kapacit plynového dopravního systému Slovenska, přestože potrubí využívá jen částečně. A Bratislava by riskovala ztrátou značných prostředků za tranzit. Komentuje analytik Vladimir Rožankovskij:

Ekonomové pokládali od samého začátku nápad s reversem za předem nerealistický projekt. Když potrubím proudí plyn opačným směrem, pak je jasné, že obvyklým směrem plyn proudit nemůže. Proto je revers, zvlášť pro takové země jako Slovensko, velice riskantní akcí.

Slovensko navrhovalo, aby bylo vybudováno jiné potrubí, dlouhé 400 metrů, a napojeno na ukrajinský plynový dopravní systém. Cena projektu se odhaduje na 20 milionů dolarů. Kyjev na to peníze nemá a investoři potřebují záruky, že plyn budou kupovat. Není ale s kým se o tom dohodnout. A to si v Bratislavě moc dobře uvědomují, tvrdí experti. Už téměř hotová smlouva na výstavbu potrubí nebyla podepsána už z iniciativy samotných ukrajinských úřadů. Kyjevu nevyhovuje systém „ber nebo plať. Znamená to, že když se uzavře smlouva o odběru určitého množství plynu a zakoupeno je méně, zaplatit je třeba za všechno. Podle takového schématu teď Ukrajina pracuje s Gazpromem. Podmínky smlouvy ale neplní a vůbec odmítá platit. Expert Vladimir Fejgin se domnívá, že za současných podmínek není stavba plynovodu možná:

Technicky je revers spojen s výstavbou dodatečných kapacit. 20 milionů dolarů, to nejsou žádné velké peníze, když se řeší tak vážné otázky. Když ale Ukrajina není připravena poskytnout záruky toho, že se investice vrátí, pak se nedá mluvit o nějakém seriózním dialogu.

Před tím už německá společnost RWE oznámila, že zahajuje dodávky plynu na Ukrajinu přes Polsko. Jedná se ale maximálně o 5 miliard krychlových metrů ročně. Zatímco Ukrajina potřebuje minimálně 25 miliard krychlových metrů. A to znamená, že Kyjev se bude muset domluvit s Gazpromem, nejdřív ale bude muset zaplatiti dluh, který se už vyšplhal na 2 miliardy 200 milionů dolarů.

Zdroj: Hlas Ruska