Slovenský plyn nepospíchá na Ukrajinu

0
457

Eustream
Ukrajina, která přišla o slevu na ruský plyn a obává se jeho úplného uzavření kvůli jejímu dluhu Gazpromu, vkládá naděje ve zpětné dodávky plynu z Evropy. A především samozřejmě ze Slovenska, které je klíčovou zemí ve schématu tranzitu uhlovodíkových surovin z Ruska do EU.

Začátkem března agentura UNIAN optimisticky oznámila, že Ukrajina a Slovensko podepíšou dohodu o zpětných dodávkách plynu do konce dubna, a že  dodávky začnou do konce tohoto roku. Evropský komisař pro energetiku Günter Oettinger přitom vysvětlil, že pro zařizování zpětného proudu ze Slovenska bude třeba 6 až 8 měsíců, a že to je prý otázka technická, otázka seřizování počítačových systému a otázka finanční.     

Dodal pravdaže, že je v tom také politická složka. A ta se brzy projevila. Už 26. března se stalo jasné, že Evropská komise nedostala souhlas Slovenska se zpětným schématem dodávek 12 miliard krychlových metrů plynu na Ukrajinu. „Bratislava nemá zbytečné prostředky pro podporu Kyjeva“, poznamenal premiér Robert Fico. Jde o 20 milionů eur nezbytných pro investování do plynovodní infrastruktury.

V jakém stádiu jsou nyní jednání mezi Slovenskem, Ukrajinou a EU? Toto oznámil Hlasu Ruska tiskový tajemník slovenské plynové společnosti-operátorky Eustream Vagram Čugurjan:

V současné době probíhají porady v Bruselu. První kolo se už konalo. Strany se domluvily, že udělají všechno pro zařízení fyzického reversování plynu ze Slovenska na Ukrajinu. O všem má být dohodnuto v průběhu nejbližších týdnů. Už nejde o výstavbu nového potrubí, jak tomu bylo dříve, projednávají se jiné technické varianty. To hlavní je postavit měřící stanici. Ta, která už existuje, pracuje podle dohody s Gazpromem. A ten, jak dobře chápeme, je v zásadě proti reversování plynu. Potřebujeme novou měřící stanici, aby byly zaznamenávány objemu plynu dodávaného přes hranici oběma směry.

Vagram Čugurjan říká, že kvůli zpětným dodávkám na Ukrajinu se ocitla jeho společnost mezi dvěma ohni – Ruskem a EU. Není možno ignorovat požadavky Bruselu, vždyť je Slovensko členskou zemí EU. Ale hádat se s Gazpromem také není dobré. Mezitím bylo oznámeno, že kvůli nesplnění ukrajinskou stranou závazků v zaplacení dluhu se od 1. dubna zvyšuje pro Ukrajinu cena ruského plynu na 385,5 USD za jeden tisíc krychlových metrů. Co teď získá Kyjev, když dostane vytoužený reversovaný plyn ze Slovenska? Zcela málo, a možná, že vůbec nic. Cena a objemy reversovaného plynu na trhu se kolísá na rozdíl od smluvního ruského plynu. Loni dokonce pozastavila Ukrajina nákup mizivého objemu reversovaného plynu z Polska. Cena plynu na spotovém trhu se tehdy prudce zvýšila, a ukázalo se, že je tento plyn dražší než ruský.

Zdroj: Hlas Ruska
Foto: eustream.sk