Sociální služba, nebo vykořisťování invalidních občanů?

0
385

nevidomíV tomto článku vás chci seznámit jak vypadá v praxi sociální přístup tohoto státu, respektive jeho zástupců, k jedné skupině invalidních osob – k nevidomým občanům.

Mám nevidomého syna, kterému je 42 let. Žije s námi, staráme se o něj a myslíme, že má takřka vše v daných možnostech. Bohužel jedno mu neumíme poskytnout a to je společnost dalších lidí. Sice čas od času si sežene tzv. doprovod, jde se podívat někam na koncert, apod., ale to je pro chlapa v jeho věku opravdu málo. Navíc, roky utíkají, mně je 77, manželka značně nemocná, takže jeden začne přemýšlet co s klukem dále. Synátor po poradě s jeho psycholožkou přišel s nápadem přestěhovat se do nějakého speciálního zařízení pro nevidomé. Zapátral jsem na Internetu a našel v ČR dvě, obě na Moravě. Charitativní zařízení Římsko katolické církve ve Vlaštovičkách u Opavy a Centrum sociálních služeb pro osoby se zrakovým postižením v Brně – Chrlicích. O Vlaštovičkách jindy, ale o tom, co těmto lidem a za jakých podmínek nabízí státem řízené (MPSV) zařízení v Brně-Chrlicích, se chci s vámi podělit v tomto článku.

1) Ubytování:

Nabídka ubytování je v možnostech – jednolůžkový pokoj s příslušenstvím, jednolůžkový pokoj bez příslušenství, jednolůžkový pokoj typu „buňka“ se společným příslušenstvím a dvoulůžkový pokoj.

Vybral jsem střední pronájem t.j. jednolůžkový pokoj, typu „buňka“, se společným příslušenstvím:

Cena 160.- Kč / den = 4.800.- Kč / měsíc

Rozbor nákladů za pronájem.

Jelikož jsem nikde nenašel jedinou fotografii o tom, jak jsou tyto pokoje vybaveny nábytkem, umyvadlem (dřezem), chladničkou apod., vycházím z předpokladu základního vybavení – lůžko, stůl, 4 židle, menší stolek, pravděpodobně  koberec, polička na stěně apod.

Pořizovací náklady na vybavení odhad 15.000.- Kč.
Účetní životnost – doba odepisování 5  let
Roční odpis – 20% = 3.000.- —-> měsíční odpis = 250.-  Kč
Osobně ale silně pochybuji, že jsou po 5 letech vyměněny.

Výši částky za náklady na spotřebu vody, tepla, teplé vody, úklid společných prostor, spotřeba energií ve společných prostorách, odvoz odpadků atd., lze odvodit od výše platby za tyto náklady v mém bytě. Bydlíme 3 osoby v družstevním bytě 3+1 o rozloze 80 m2. Moje roční náklady za tyto služby činí celkem 42.000.- Kč  t.j. 3.500.- Kč /měs.

Za předpokladu velikosti pokoje do 20 m2 a jedné osobě, lze tyto náklady dělit 4.

Celkové náklady za služby spojené s užíváním bytu = 3.500.- : 4 = 875.- Kč/měsíc.

Rekapitulace:

Náklady spojené s užíváním vybavení bytu = 250.- Kč/měsíc
Náklady spojené se službami (teplo,voda) = 875.- Kč/měsíc
===========================================
Celkem náklady za služby ………………….. 1.125.- Kč/měsíc

Platba za užívání bytu ………………………… 4.800.- Kč/měsíc
Holý nájem ……………………………………….. 3.675.- Kč/měsíc

Platbu za spotřebu elektrické energie neuvádím. Jde o nevidomého člověka, takže svítit nepotřebuje a spotřebu energie za připojená další zařízení (varná konvice, radio, televize, případné další,) platí zvlášť v tzv. fakultativních poplatcích.

Jestliže mi někdo chce povídat, že to je adekvátní výše nájmu v dotované příspěvkové organizaci MPSV, s předpokladem, že to je pro invalidní osoby závislé na invalidním důchodu, pak opravdu nevím co si mám o tom myslet. Na mě to naopak působí, jako pozůstatek po nejsociálnějším ministru tohoto resortu, nechvalnému Drábkovi. No a pokud si výši těchto plateb stanovila organizace samotná, pak mám vážné pochybnosti o jakémkoliv sociálním cítění ze strany vedení této organizace.

2) Náklady na stravování

Podle předloženého ceníku, účtuje organizace denní náklady na stravování takto:

Snídaně ……………….. 35.- Kč
Oběd …………………… 60.- Kč
Večeře ………………… 52.- Kč
=========================
Celkem denní stravné ………….. 147.- Kč
Měsíčně …………………………… 4.410.- Kč

3) Fakultativní platby.

a) Spotřeba elektrické energie:

chladnička-lednička …………………30.- Kč/měs
televizor ……………………………….. 20.- Kč/měs
PC s příslušenstvím ……………… 20.- Kč/měs
Připojení na Internet ……………… 100.- Kč/měs

b) Nákupy, pokud o ně požádá a nedojde si sám do obchodu:

nákup potravin ………………………… 10.- Kč/1 nákup
ostatní (ošacení apod.) …………… 30.- Kč/1 nákup

c) Opravy a úpravy oděvů:

Přešívání, rozsáhlejší opravy prádla …………… 100.- Kč/hodina

4) Podle zákona č. 108/2006 Sb., v platném znění, náleží za poskytovanou sociální službu poskytovateli, příspěvek na péči ve výši přiznané uživateli, a to ode dne, kdy vznikl uživateli nárok na jeho výplatu a byly mu poskytovány sociální služby poskytovatelem.

Bohužel v předloženém ceníku jsem nikde nenašel ani slovo, jaké další služby organizace těmto lidem poskytuje za 4.000.- Kč měsíčně, což činí příspěvek na péči u většiny nevidomých občanů. Prostě a jednoduše si ve smyslu citovaného zákona, tento příspěvek celý vezmou, ale nikde již není ani náznak vyčíslení něčeho, co za 4000.- Kč měsíčně tomu člověku poskytnou, protože jak vidíme, ubytování, stravu a další doplňkové služby si platí zvlášť ze svého invalidního důchodu.

Závěrem:

Můj nevidomý syn, kvůli kterému jssem si dal tu práci a vše vykalkuloval a spočítal bere měsíčně:

9.302.- Kč invalidní důchod
4.000.- Kč příspěvek na péči.

Příspěvek na péči odevzdá komplet celý. Z invalidního důchodu zaplatí:

poplatek za užívání bytu ………………………………. 4.800.- Kč
platbu za celodenní stravu …………………………… 4.410.- Kč
poplatky fakultativní (chladnička,TV,radio) ……… 80.- Kč
=============================================
Celkem ……………………………………………………… 9.290.- Kč

Z důchodu mu zůstane celých…………………………….12.- Kč

Naštěstí v tom předmětnem zákoně je ustanovení, že po zaplacení všeho by mu mělo zůstat nejméně 15% z jeho příjmu. V tom smyslu by se měly upravit poplatky. Suma sumárum, za měsíční pobyt zaplatí 85% z důchodu, plus celý příspěvek, celkem 11.907.- Kč, zaokrouhleně 12.000.- Kč.

OK, 15% z 9.302 je 1.395.- Kč, které mu zbudou. No nevím jak kdo. Ale normální člověk ve 40 létech potřebuje k životu ne jenom bydlení a jídlo a to nemám na mysli nějaké zvláštní výdaje. Ale například nabít mobil, aby si mohl alespoň občas zavolat známým, domů apod., koupit občas nějaký jogurt, mléko, bábovku, čokoládu, sem tam láhev piva, jít občas na nějaký koncert, čas od času koupit nové boty, kalhoty, bundu, košili, ušetřit na aspoň týden dovolené, atd. Myslí si snad někdo, že na to stačí měsíční příjem 1400.- Kč?

Já si nemyslím, že celá tato služba by měla být zcela zdarma, ale náklady k úhradě by každopádně neměly přesáhnout 50 maximálně 55% jejich příjmů. V tomto případě, kdy poplatky těchto lidi činí 85% jejich příjmů + kompletní příspěvek na péči, považuji celý systém za státem podporovanou zlodějinu. Osobně mi celý ten systém nepřipadá, jako služba státu, nebo státem řízené organizace, invalidním potřebným občanům, ale jako státem řízené jejich vykořisťování.