Stát dohledu se stává mainstreamem všeho: Windows 10 sledují (a zapisují do logu) všechno

0
510

Autor: Tyler Durden

Windows 10Jako by nestačila vlastenecká odhalení Edwarda Snowdena vyzrazující všechny věci o ‚super-tajném státu dohledu‘ v Americe, tak Newsweek hlásí, že spolu s tím, jak si desítky milionů lačnících uživatelů PC stahují aktualizace zdarma, tak Windows 10 sledují – a logují a sdílí – všechno, co uživatelé dělají… a to znamená vše.

Windows 10 by se měly přejmenovat na Spyware OS https://t.co/4N8x3XJ9dv

Thomas Fuchs (@thomasfuchs) July 31, 2015

Od toho okamžiku, kdy se vytvoří účet, se Microsoft začíná dívat. Společnost si zaznamená základní informace uživatele – jméno, kontaktní údaje, hesla, demografická data a údaje o kreditní kartě – ale také v tom šťourá o trochu hlouběji… a najít odpovědi není snadné, jak vykřikl jeden expert na soukromí: „V těch 45 stránkách dokumentů firemní politiky a nastavení k vypínání funkcí rozložených přes 13 různých nastavovacích obrazovek a pro vnější webové stránky, není ani slovo, které by zakládalo ‚skutečnou transparentnost‘.“

Jak hlásí NewsWeek

Microsoft Windows 10 už jedou na více než 14 milionech zařízení poté, co byly ve středu globálně uvolněny, není ale jasné, kolik jejich uživatelů si přečetlo Politiku soukromí firmy a Servisní dohodu, než si to stáhli. Prohrabat se těmi 45 stránkami platných všeobecných podmínek (účinných k 1. srpnu) je velká zabíračka: Společnost si sbírá data o většině toho, co při použití jejich software děláte.

Od okamžiku, kdy se vytvoří účet, se Microsoft začíná dívat. Společnost si uloží základní informace o zákazníkovi, jméno, kontaktní údaje, hesla, demografické údaje a údaje o kreditní kartě – ale hrabe se v tom ještě o trochu hlouběji.

K dalším informacím, které si Microsoft zaznamenává, patří dotazy při vyhledávání Bingem a konverzace s novým digitálním osobním asistentem Cortana; obsah soukromých komunikací jako e-maily; webové stránky a aplikace, které jste navštívili (včetně přístupových charakteristik a doby použití); a obsahu soukromých adresářů. Navíc „se sbírají klávesnicí nebo rukopisem zapsaná slova,“ uvádí ustanovení o Soukromí, která mnoho on-line pozorovatelů spojuje se záznamem úhozů do klávesnice. Microsoft říká, že tyto informace sbírají, „aby poskytli přímo na osobu střižený uživatelský slovník a pomohli vám tak při psaní přes klávesnici a rukopisem na vašem zařízení s lepším rozpoznáváním rukopisu, a aby vám poskytli textové návrhy během toho, co píšete klávesnicí nebo rukopisem.“

Všechny tyto informace nezůstávají nezbytně jen u Microsoftu. Společnost říká, že takto sebraná data používá ke třem účelům: aby poskytovala a zlepšovala své služby; aby zákazníkům posílala na míru střiženou propagaci; a aby zobrazovala cílenou reklamu, což občas vyžaduje, aby se informace sdílely i se třetími stranami.

Ač to možná některé překvapí, tak nové praktiky sběru dat touto společností jsou v souladu s novým průmyslovým normálem.

Microsoft také, stejně jako jeho konkurenti, říká, že obsah této soukromé komunikace nebo těchto souborů v uložených v dokumentech prozradí rovněž „v reakci na platné právní úkony.“ V poslední zprávě o transparentnosti za dvouleté období této společnosti, která vyšla koncem března, prozradila, že mezi červnem a prosincem 2014 obdržela 31 002 vládních žádostí o informace, obsah osobní komunikace prozradila v 3,36 procentech těchto případů a data nikoliv o obsahu v 73,17 procentech.

Microsoft neodpověděl na žádosti o komentář k podrobnostem ohledně podmínek soukromí, ale náměstek generálního konšela Microsoftu Horacio Gurierrez uvedl příspěvek na blog, kde Prohlášení o soukromí prohlašuje za „jasný zdroj k pochopení oddanosti Microsoftu ochraně individuálního soukromí.“ Alex Meer z herní webové stránky Rock Paper Sthotgun na to ale opáčil: „V těch 45 stránkách dokumentů firemní politiky a nastavení k vypínání funkcí rozložených přes 13 různých nastavovacích obrazovek a pro vnější webové stránky, není ani slovo, které by zakládalo ‚skutečnou transparentnost‘.“

Jinými slovy je tu zase Velký bratr s plnou parádou … a my ho úplně volně bez překážek zveme domů.

Originál zdroj: Zerohedge.com

Překlad: Miroslav PavlíčekNew World Order Opposition