Sýrie – je rozhodnuto? Nebo je naděje na mír?

0
285

Autor – Karel Hošek
Foto  – Zdroj

SyrieVývoj událostí zřejmě spěje k rozhodnutí, které si nikdo z rozumně uvažujících lidí nepřeje. USA s Francií a Tureckem za podpory některých zemí arabského poloostrova se chystají řešit vleklý konflikt v Sýrii silou. Možnost útoku dlouhodobě skloňují média, což lze na základě dřívějších zkušeností, považovat za přípravnou masáž k nadcházející letecké a „tomahawkovské“ agrese proti území suverénního státu. Vstřícný krok k tomuto řešení učinil zahraniční výbor senátu USA, návrhem resoluce schvalující armádní operaci v časovém rozmezí až 90 dní. Zdá se, že nejde o to, zda ano či ne, ale kdy a v jakém rozsahu USA a Západ svoji válečnou mašinerii uvede do chodu. Zarputilost s jakou je blokována snaha Ruska o mezinárodní konferenci o Sýrii potvrzuje obavy, že nejde o hledání míru, nebo dokonce o potrestání viníka chemického útoku, ale o vyšší strategické cíle USA.

Nejde o nic jiného než o ovládnutí přímo, nebo pomocí kolaborující vlády strategicky významné území, jako výhodný nástupní prostor pro další atak směrem na Iran a také na Rusko. Často se hovoří o ropě či jiných surovinách. To také, přes Sýrii vedou ropovody, ale to není primární cíl agrese. Podstatné je to, že USA potřebují válku, aby mohly znovu „nakrmit“ vojensko-průmyslový komplex doma, a dosáhnout za každou cenu nějaké vojenské vítězství. Po tragických důsledcích invazí a agresí do Afghánistánu a do Iráku zřejmě doufají, že dojde ke zvýšení jejich prestiže ve světě, značné pošramocené nejenom ekonomikou a astronomickým zadlužením. Vietnamský a Afghánský syndrom působí, ale nepoučitelnost amerických jestřábů nemá hranice. Po inscenaci incidentu v Tonkinském zálivu, hledání chemických zbraní v Iráku, nebo lovu na Usámu-bin-Ládina v Afghánistánu, přichází na světlo záminka o útoku chemickými zbraněmi v Sýrii. Jenomže svět je jiný než dříve.

 Po Lýbii a Egyptu má svět čerstvé zkušenosti s demokracií a humanismem, svobodou a ochranou lidí made in USA a jejich některých západoevropských souputníků. Lze vůbec hovořit o lidskosti v  podání nájemných band žoldáků a dobrodruhů různorodého náboženského zabarvení? O jejich řádění svět ví a viděl je i v přímém TV přenosu z Lýbie, a aktuálně ze Sýrie. Prezident Asád jistě není beránek. Ale byl legitimně zvolený a jedině obyvatelstvo Sýrie jej může „sundat“. Vnitřní mírové řešení si ovšem nepřeje ani tzv. opozice, ani USA, které neskutečným způsobem hodlají porušit mezinárodní právo.

 Je jenom otázkou, co nastane v případě použití síly proti Sýrii. Zůstane USA jenom u „trestných“ omezených úderů na dálku, nebo přistoupí k eskalaci případného konfliktu masivnějším zapojením na příklad pozemních invazních vojsk? Asi to bude záviset na tom, jak se podaří likvidovat vojenský odpor Sýrie i na tom, jaká bude reakce světového společenství. Ale co potom s tzv. rebely, z nichž mnozí patří do seznamu teroristických organizací, jako například Al-Kaida. Islamisté, muslimové, sunnité, šíté a podobně, se do sebe po americkém „osvobození“ určitě pustí. Jako v Iráku, v Egyptě, v Lýbii. Irán varuje a chystá napadení Izraele, což by znamenalo rozšíření konfliktu na celou oblast. Navíc, zásah do syrského  JR, nebo skladu chemické munice může být velký problém.

 Prezident Ruska Putin to vyjádřil srozumitelně. Bude to agrese, která může mít nedozírné následky pro celý svět. Ve Středomoří a jinde je soustředěno množství vojenské techniky, lodí, včetně letadlových lodí disponujících stovkami útočných letounů a tisíci střel s plochou dráhou letu. Jsou zde i ruská válečná plavidla, obě velmoci vlastní nosiče i hlavice ZHN. Pod hladinou se to pravděpodobně „hemží“ ponorkami s balistickými střelami. Jenom doufejme, že USA nejsou tak šílené, aby vyprovokovaly střet s Ruskem.

 Ve světě i v samotných USA sílí odpor proti válce. Od vládců USA a dalších zainteresovaných zemí se však veřejné mínění odráží a má stejný účinek jako házet hrách na zeď. Obama je zřejmě rozhodnut, čeká na požehnání kongresu, a zaútočí třeba i bez souhlasu rady bezpečnosti OSN. Mír je v ohrožení, lidé většinou nesouhlasí, ale zřejmě budeme opět sledovat americké hrdiny jak na dálku a v TV přenosu CNN a BBC zabíjí lidi, ničí hodnoty vytvořené v průběhu tisíciletí. Kdo může snad ještě odradit USA od války je Rusko s Čínou, diplomaticky v OSN, nebo Čína ekonomicky. Jinak asi ne, protože americké zájmy a zisky nadnárodních korporací jsou zřejmě určující. Nejnovější návrhy Ruska na kontrolu chemických arsenálů za souhlasu Sýrie skýtají naději, že USA budou přinejmenším zvažovat vážnost situace a odpor proti válce ve veřejném mínění.