Trump vyhrožuje světovou válkou v Sýrii

0
896

Jedná se o neomezené imperialisty podle linie Alexander, Řím, Napoleon a Hitler, kteří nyní řídí vedení americké zahraniční politiky …

Autor: Francis A. Boyle

trumpHistoricky tato nejnovější erupce amerického militarismu na počátku 21. století je podobná té, kterou v Americe zahájila v 19. století americká válka ve Španělsku a Americe v roce 1898. Potom republikánská vláda USA vedena prezidentem Williamem McKinley ukradla z koloniální říše Španělska Kubu, Portoriko, poté ostrov Guam a napadla Filipíny, kde způsobila téměř genocidní válku proti filipínskému lidu, zatímco zároveň nelegálně připojila Království Havaj a podrobila si havajský lid za genocidních podmínek.

Navíc McKinleyova vojenská a koloniální expanze do Pacifiku byla také navržena tak, aby zajistila ekonomické využívání Ameriky v Číně podle eufemistické politiky „otevřených dveří“. Ale v příštích čtyřech desetiletích americká agresivní přítomnost, její politika a praktiky v takzvaném „tichomořském“ oceánu, nevyhnutelně vydláždily cestu Japonskému útoku v Pearl Harboru dne 7.prosince 1941 a tím i americké zapojení do probíhající 2. světové války.  Nyní takřka o sto let později, byla opět zahájená sériová imperiální agrese, neokonzervativní republikánskou administrativou Bushe Juniora, poté neoliberální demokratickou vládou Obamy a nyní reakční prezident Trump hrozí, že započne třetí světovou válku.

Nestydatým využíváním hrozné tragédie z 11. září 2001 Bushova administrativa vydala pokyn ke krádežím uhlovodíkových zdrojů z muslimských států a zabíjení lidí žijících ve střední Asii,  na Středním východě a v Africe pod falešnými záminkami:

  • Bojovat  proti „mezinárodnímu terorismu“ nebo „islámskému fundamentalismu“, nebo
  • likvidace zbraní hromadného ničení, nebo
  • podpora demokracie,  nebo
  • samozvaný humanitární zásah a jeho avatar „povinnost chránit“.

Jenomže tentokrát jsou geopolitické podíly nekonečně větší než před sto lety. Kontrola a dominance světových zdrojů uhlovodíků, a tím i samotné fundamenty a energizéry globálního ekonomického systému – ropa a plyn. Správní úřad Bushe Juniora / Obamy se zaměřil na zbývající uhlovodíkové rezervy v Africe, Latinské Americe (např. reaktivaci Pentagonu na Čtvrtou flotilu USA v roce 2008) a na jihovýchodní Asii pro další dobytí a nadvládu společně se strategickým vyhrožováním na moři a na zemi potřebným pro jejich přepravu (např. Sýrie, Jemen, Somálsko, Džibutsko). Dnes Čtvrtá flotila USA ohrožuje Venezuelu a Ekvádor bohaté na ropu, jistě spolu s Kubou.

K dosažení tohoto prvního cíle v roce 2007 neokonzervativní administrativa Bushe Juniora oznámila založení Afrického velitelství amerického Pentagonu (AFRICOM) za účelem lepší kontroly, ovládání, krádeže a využívání jak přírodních zdrojů, tak rozmanitých národů afrického kontinentu , samé kolébky našeho lidského druhu. V roce 2011 se Líbyjci stali prvními oběťmi, které podléhali AFRICOMu v rámci neoliberální vlády Obamy, a tak demonstrovali skutečnou a nestrannou povahu amerického imperiálního zahraničního rozhodování. Dejme stranou, jako za rámec tohoto dokumentu, americké dobytí, vyhlazování a etnické čištění indiánů z tváře kontinentu Severní Ameriky. Od americké iniciativy španělsko-americké války v roce 1898 v USA.

Trump je jen další bílá rasistická železná pěst pro židovsko-křesťanský americký imperializmus a kapitalismus, který rozbíjí vše na celém světě. Trump otevřeně a hrdě připustil, že Spojené státy jsou na Středním východě, aby ukradly jejich ropu. Aspoň byl upřímný. Na rozdíl od svých předchůdců, kteří lhali o důvodech, jež byly použity prezidentem Georgem Bushem jr. s jeho válkou pro ropu v Perském zálivu proti Iráku. Jen nedávno prezident Trump veřejně vyhrožoval nezákonným vojenským zásahem USA proti Venezuele bohaté na ropu.

Tento světový výbuch amerického imperialismu na počátku nového tisíciletí lidstva je tím, co můj učitel, mentor a dobrý přítel známého profesora Hansa Morgenthaua označil za „neomezený imperialismus“ ve své klíčové knize Politika mezi národy 52-53 (4. vyd. 1968):

Významnými historickými příklady neomezeného imperialismu byla expanzivní politika Alexandra Velikého, Řím, Arabové v sedmém a osmém století, Napoleon I. a Hitler.Podobně jako oni, i dnešní představitelé „neomezeného imperialismu“, mají společné nutkání k expanzi, která nepozná racionální limity, živí se vlastními úspěchy a pokud je nezastaví nadřazená síla, půjdou do hranic politického světa. Tato touha nebude uspokojena, dokud zůstane kdekoli možný předmět nadvlády – politicky organizovaná skupina mužů, která svou vlastní nezávislostí zpochybňuje jejich touhu po dobytí moci. Je to, jak uvidíme, přesně nedostatek umírněnosti, snaha dobýt vše, co se dá dobýt, což je charakteristické pro neomezený imperialismus, který v minulosti byl ukázkou imperialistických politik tohoto druhu…

Od 11. září 2001, to jsou „neomezení imperialisté“, ve smyslu Alexandra, Říma, Napoleona a Hitlera, kteří mají na starosti vedení amerického rozhodování v zahraniční politice. Faktické okolnosti kolem vypuknutí první světové války a druhé světové války se v současné době vznášejí jako dvojče Damoklova meče nad hlavami celého lidstva.

* * *

Francis A. Boyle, je profesorem mezinárodního práva na Právnické fakultě University v Illinois.

Zdroj textu a foto: Global Research
Překlad: Administrátor