Ukrajina dostala strach z maďarské expanze

0
853

Ukrajinský pas
S nečekanou iniciativou přišla řada poslanců Nejvyšší rady Ukrajiny zastupujících stranu Baťkivščyna. Navrhli trestní odpovědnost za utajení informace o dvojím občanství. Ve vysvětlivce k návrhu zákona se zdůrazňuje, že občané Ukrajiny nemohou být současně občany nějakého jiného státu, protože to ohrožuje suverenitu a národní bezpečnost země. Porušení zákona se bude tvrdě trestat – až deseti lety odnětí svobody…

Proč je najednou třeba posílat za mříže za to, co je v platné ústavě pouze administrativním deliktem? A jak mohou ohrozit národní bezpečnost Ukrajiny například Maďaři ze Zakarpatska, kteří mají skoro všichni maďarské občanské průkazy? Situaci vysvětluje ukrajinský politolog Anton Fiňko:

Problém dvojího občanství nevznikl včera. Rumunské a maďarské občanské průkazy mají mnozí na hranicích s těmito státy. Když byla u moci Baťkivščyna, tedy v letech 2005-2009, tehdy toho moc pro to, aby se s tím skoncovalo, neudělali.

Na mne to dělá dojem nějaké PR akce. Aby mohl být někdo u nás v očích určité části obyvatelstva vlastencem, musí nezbytně mluvit o otázkách občanství, jazyka. Žádoucí jsou kromě toho i vášnivé protiruské projevy. Znamená to tedy, že iniciátoři zákona o trestech za dvojí občanství se prostě snaží získat vlasteneckou image, přičemž tím nejjednodušším způsobem.

Ale desítky a stovky tisíc etnických Maďarů a Rumunů mají skutečně druhé občanské průkazy a jezdí s nimi bez víza do Evropské unie…

Ano, tak se realizuje politika „mírné síly“, kterou prosazuje Brusel. Pohraniční země, které se staly členy EU, rozdávají občanské průkazy zástupcům národnostních menšin v místech, kde žijí kompaktně, a posilují tak vliv na Ukrajinu. Druhý občanský průkaz poskytuje možnost pracovat v zemích Evropské unie a o takové doklady je proto zájem.

Není samozřejmě žádným tajemstvím, že v Maďarsku a Rumunsku existují určité síly, které jsou připraveny přednést ve vhodnou dobu územní nároky vůči Ukrajině. Když v této zemi zesílí odstředivé tendence, najde se u sousedů spousta zájemců využít této situace ve svých geopolitických zájmech. A destabilizace narůstá a bezprostřední vinu na ní má mimo jiné i ukrajinská opozice.

Zakarpatští Maďaři, kteří pocítili slabost ústřední vlády, začali otevřeně požadovat územní autonomii a vytvoření vlastního volebního okrsku ve volbách do Nejvyšší rady. Loni na podzim uspořádala maďarská nacionalistická strana Jobbik fórum, na kterém se ozývala prohlášení o tom, že je to maďarské území.

Takže je třeba co nejrychleji situaci stabilizovat, překonávat krizi a nezahrávat si s laciným populismem, když jde o zákony o dvojím občanství. V případě nejhoršího scénáře, dezintegrace Ukrajiny, už bude úplně jedno, jestli bude mít nebo nemít nějaký etnický Maďar, Rumun nebo Rus ještě jeden občanský průkaz.

Zdroj: Hlas Ruska