Ukrajina se zpozdila – George Soros předpovídá kolaps EU

0
433

George Soros
Ve své nové knize „Tragédie Evropské Unie“ americký finančník George Soros analyzoval situaci v ekonomickém a politickém sjednocení. Podle odborníků, v současné době dochází v EU k prohlubování silné finační a ekonomické nerovnováhy, kvůli které EU čelí kolapsu. Do toho přišla touha obyvatel Ukrajiny o připojení k EU, což zapřičinilo vznik politické krize v zemi.

Hlavním problémem eurozóny a EU je značný rozdíl mezi věřitelskými zeměmi EU a dlužnickými zeměmi, který se bude nadále prohlubovat. EU je ve vleklé stagnaci, která posiluje tuto nerovnováhu. Bohužel EU nebude schopna tuto krizi přežít – cituji Sorose z materiálů ITAR-TASS.   

Soros ve své knize píše, že nejlepší volbou z této situace, by bylo oddělení Německa z EU. Nicméně řada expertů se vyjádřila, že doba pro tento krok již minula.

„Problémem eurozóny je, že v současné době Německo přijímá pouze nezbytná opatření pro podporu eura. Mezitím narůstají rozdíly mezi státy eurozóny v klíčových ukazatelích jako je přebytek a deficit běžného účtu.“ poznamenal Soros.

Podle Sorose, akutní fáze finanční krize je za námi a nyní EU plánuje politickou krizi, což lze dokumentovat ve dvou rovinách:

-potíže s eurem a
– problémy ve vztazích mezi Velkou Británii a EU.

Výsledkem je posílení pozic krajně pravicových stran, kdy tyto jsou schopny dostat až 30% hlasů v EU, což bude mít obrovský negativní dopad na celou EU a vyústí k velkým obavám ze situace, jenž může nastat.

Na pozadí těchto problémů v eurozóně, představitelé členských států EU prohlašují svou připravenost k řešení problémů, které se netýkají EU. Takže přes řadu neřešených problémů Unie, opakovaně nabízí finanční pomoc Ukrajině, která je v současné době na pokraji státního bankrotu.

Politická a ekonomická krize Ukrajiny vznikla poté, co vláda a prezident odmítly podepsat dohodu o přičlenění Ukrajiny k EU, přičemž část ukrajinských občanů viděla řešení vnitřních problémů v konvergenci se zdroji eurozóny. Po několika měsíčních demonstracích, které skončily krveprolitím, došlo k následnému ozbrojenému svržení prezidenta.

Mezinárodní měnový fond a řada členských států EU prohlásily, že jsou připraveni poskytnout nové vládě Ukrajiny balík finanční pomoci. Ale rozhodnutí o tomto kroku bylo přijato bez účasti běžných evropských daňových poplatníků a tí z toho nejsou příliš šťastní. Ne všichni obyvatelé eurozóny souhlasí s financováním jiné země, která navíc ani není součástí EU.

Předseda Evropské komise José Manuel Barosso sdělil, že MMF slíbil hospodářskou pomoc Ukrajině, která by mohla v příštích létech dosáhnout hodnotu 11 miliard Euro.

Nicméně předseda Evropsklé komise zapomněl poznamenat, že MMF poskytuje půjčky za nějtěžších podmínek. V důsledku úsporných opatření v Řecku a Portugalsku, tisíce státních zaměstnanců přišlo o práci, sociální dávky a důchody byly sníženy a daně zvýšeny. Přičemž všechna tato opatření nepomohla k odstranění hospodářských problémů v těchto zemích.

Přes prognózy hospodářského růstu se finanční situace v Řecku a Portugalsku nestabilizovala, naopak došlo ke zhoršení. Mnozí odborníci se domnívají, že poskytnutí podobné pomoci Ukrajině ji v důsledku přivede do hluboké dluhové krize, tak jak se to již stalo v některých zemích EU.

Zdroj v angličtině: Russia Today
Překlad: Administrátor