Ukrajina: Slavnost bezpráví a lov na nepohodlné

0
373

simonenkoNa Ukrajině byl spuštěn proces předčasných parlamentních voleb. V Nejvyšší radě byl oznámen rozpad vládní koalice Evropská volba.

Koalici opustila strana UDAR bývalého boxera a nyní kyjevského starosty Vitalije Klička a krajně pravicové nacionalistické uskupení Svoboda Olega Ťjagniboka. Nikdo ani neskrývá tu skutečnost, že to bylo učiněno za tím účelem, aby prezident Porošenko mohl v průběhu měsíce stanovit datum znovuzvolení Rady. Jak se vyjádřil Ťjagnibok, „parlament, který kryje moskevskou agenturu, by neměl existovat“.

„Moskevskou agenturou“ ve stěnách Rady jsou iniciátory Majdanu chápáni především ukrajinští komunisté. Ti byli z ukrajinského parlamentu vyhnáni, přičemž ve středu k tomu došlo doslova. Předseda Komunistické strany Ukrajiny byl doslova vystrkán z jednacího sálu. 

Komunisté v Nejvyšší radě překáželi už dlouho, což temperamentní ukrajinští poslanci z vládních stran neskrývali. Extrémní radikálové, kteří ukrajinský parlament zaplavili, velmi často komunisty obviňovali ze státní zrady a vrhali se na ně s pěstmi. Otázka o zákazu KSU byla stanovena na soudní úrovni. Petr Simoněnko je však přesvědčen o tom, že zákonný důvod k zákazu, ani při té nejlepší snaze, najít nelze:

Hovořit zde o ústavnosti nemá jakýkoliv smysl. Tímto rozhodnutím byla pošlapána vůle občanů – a to je více, než 13% občanů Ukrajiny. 3 miliony lidí odevzdalo KSU ve volbách svůj hlas a poskytlo nám právo pracovat v parlamentu a mít tam vlastní frakci.

Na Ukrajině v roce 2014 nacionalisté upalují lidi a sestřelují letadla a pokoušejí se svalit vinu na Rusko. A aby se lidi nedozvěděli pravdu, tak zabíjejí a vyhánějí nepohodlné novináře a pokoušejí se vybudovat úplnou informační blokádu, poznamenává předseda lidsko-právního hnutí Ruskojazyčnaja Ukraina Vadim Kolesničenko:

Proč na Ukrajině zabíjejí novináře? Proč parlament projednává otázku o nepřipuštění ruských novinářů k informování o práci ukrajinského parlamentu? Úkol je jeden: informační agrese proti Rusku na území Ukrajiny.

Obecně se Kyjev bez výhrad řídí plánu, který byl vypracován ve Washingtonu: vytvořit na ruských hranicích stát, který by byl nepřátelsky naladěn vůči Moskvě. Jakékoliv příměří, nebo vyjednávání s prorusky naladěnými obyvateli Ukrajiny součástí tohoto plánu není. A aby tento plán mohl být splněn, lidí, kteří se nyní nacházejí v Kyjevě u moci, se nezastaví před ničím.

Zdroj: Hlas Ruska