Ukrajina teorie chaosu

0
430

Ukrajina a chaos
Osudové chyby vnitřních a vnějších sil, které vyvolaly eskalaci napětí na Ukrajině, by šlo ospravedlnit, pokud by vše, co se v zemi děje, bylo unikátním jevem v soudobých dějinách. Ale tak to není. Za poslední desetiletí byly na Západě nahromaděny ohromné zkušenosti jak pomoci se svržením „nevhodných“ režimů. Proč podpora opozičních sil mocnými vnějšími silami ještě ani jednou nepřinesla pozitivní výsledek?

V posledním desetiletí se všechna odstranění režimů bez výjimky uskutečnila v „obtížných“ zemích trpící hlubokými ekonomickými, sociálními, etnickými a náboženskými otřesy. Plány pomoci se zabývali nejrůznější experti. Od oficiálních – právníci, diplomati a ekonomové, až po nepříliš oficiální speciality – špioni a vojenští důstojníci. Právě jejich práce měla zaručit úspěch. Politické režimy se měnily, avšak problémy se nejen neřešily, ale ještě více se vyostřovaly. Na seznamu zemí, kterým revolucemi pomohl Západ, není ani jedna, jejíž občané by mu byli vděčni za takovou pomoc.  

Nyní se Západ pokouší pomoci Ukrajině. Zde nezuří otevřený ozbrojený konflikt, nevládne agresivní diktátor a ani tam nepanuje ostré vnitropolitické napětí. Svržený prezident Janukovyč se bezvýhradně držel rady amerického viceprezidenta Joe Bidena „o nutnosti projevit maximální zdrženlivost.“ Janukovyč, který odmítl bojovat s opozicí, byl nakonec vynucen uprchnout ze země.

Nyní v Kyjevě všechnu moc ve svých rukou drží Západu mimořádně věrná „dočasná vláda.“ Ke konečnému vítězství a stabilizaci situace je potřeba pouze slibovaná politická a finanční pomoc a tradiční rady zkušených expertů o tom, jaké chyby nelze dělat, a jaké kroky je nutné podniknout.

Ve skutečnosti ale místo deklarace o jednotě západu a východu země bylo schváleno rozhodnutí o zrušení zákonu o regionálním statutu ruského jazyka. Místo stabilizace došlo k nepokojům na jihu, jihovýchodě a Krymu.

Nikdo ze západních poradců neradil Kyjevu rozptýlit obavy Moskvy o osud její námořní základny v Krymu, kde se nachází 70 procent infrastruktury ruské černomořské flotily. Obavy byly na místě: celé současné vedení Ukrajiny neustále hovoří o tom, že pronájem ukrajinského území ruské černomořské flotile odporuje národním zájmům země.

Sotva někdo bude popírat, že Rusku zcela stačila námořní základna v Sevastopolu a výborné vztahy s obyvateli Krymu. To znají všichni. Dala se však předpokládat reakce Moskvy na zřejmou hrozbu jejím zájmům? Jak v rozhovoru pro MSNBC zcela konkrétně prohlásil poradce bývalého amerického ministra zahraničí Colina Powella Lawrence Wilkerson: „Pokud bych byl Putin, udělal bych to samé, co Putin udělal. A každý, kdo tvrdí, že se to nedalo předpovědět, je buď hlupák nebo podvodník.“

Zdroj: Hlas Ruska