Ukrajina Západní fronta

0
586

Ukrajina plánek
Kromě Ruska hraničí s Ukrajinou Bělorusko, Polsko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Moldavsko. Co čeká ukrajinské nacionalisty na Západě?

UKRAJINA. 22. ledna. 2014

Prohlášení bývalého poslance Rady Rostislava Novožence na akci v Lvovu: „Ztratili jsme Lemkoščinu, Nadsjaňa, Cholmščinu Podljašije, které dostalo Polsko, Berestščinu, Homelščinu, jež dostalo Bělorusko, Starodubščinu, Východní Slobožanščinu…Ztratili jsme Podněstří, Maramoroščinu Jižní Bukovinu, které dnes patří Rumunsku. Proto nemáme dnes jednotu, ale musíme o ni usilovat. „   

Jak usilovat? Podle nacionalistů, diplomatickými způsoby. Avšak vytvoření „etnicky čistého státu“ v Evropě se nepodaří ani tak. Nedovolí to ani zákon, ani sousedi.

POLSKO

Oficiálně mají na Ukrajině 144 tisíc Poláků. Někteří polští politici mluví o historické nespravedlnosti: ztrátě Polskem východních oblastí (tak zvané Kresy Wschodnie). Polsko postupně vyhledává své krajany: tak zvanou Kartu Poláka dostalo na Ukrajině již přes 60 tisíc lidí.

MAĎARSKO

Maďarská ústava: „Maďarsko věrné myšlence jednoty maďarského národa nese odpovědnost za osud žijících za jeho hranicemi Maďarů.“ V Zakarpatí žije více než 150 tisíc Maďarů. Maďarští nacionalisté žádají územní autonomii a vlastní volební okrsek v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. To úředně. Ale jinak prohlašují, že Maďarům má patřit celé Zakarpatí. V březnu tu bylo zrušeno zastupitelství maďarské nacionalistické strany Jobbik.

MOLDAVSKO

Prohlášení exšéfa informační a bezpečnostní služby Moldavska Anatola Plugarua: „Moldavsko přišlo o přístup k Černému moři na jihu, o původně moldavskou Černovickou oblast na severu, o velká území na levém břehu Dněstru, o tak důležitá města jako Balta, Chotin, Izmail, Klija, Akkerman s obyvatelstvem 200 tisíc lidí. Celkem bylo Ukrajině darováno 96 osad na více než 10000 čtverečných kilometrech moldavského území s půlmilionovým obyvatelstvem.“

RUMUNSKO

Rumunů mají na Ukrajině více než 150 tisíc. V roce 1940 získala Ukrajina patřící Rumunsku Severní Bukovinu a Jižní Besarábii. Dnes je to Černovická oblast a jižní část Oděské oblasti. V roce 1991 vyzvali rumunští poslanci vlády zemí, jež uznaly nezávislost Ukrajiny, aby „se toto uznání netýkalo rumunských území.“ Později uznalo Rumunsko nezávislost Ukrajiny a prohlásilo, že sporná území byla zahrnuta do její sestavy nelegitimně, jako výsledek paktu Molotova-Ribbentropa.

Tak tedy očekává ukrajinské nacionalisty na cestě do Evropy nikoli sjednocení všech „původních“ území, ale celá řada jejich neméně aktivních kolegů, kteří touží v případě sblížení s Evropou po svých národních autonomiích na Ukrajině (přinejmenším). A podle legislativy Evropské unie je tento úkol nejen reálný ale celkem legitimní.

Zdroj Hlas Ruska