Ukrajinská opozice přistoupila na kompromis s úřady

0
394

Ukrajina kompromis
Dnes nabyl na Ukrajině platnosti zákon o amnestii: během měsíce bude na svobodu propuštěno přes 200 účastníků protestních akcí. Je to možné proto, že účastníci mítinků přistoupili na kompromis s úřady: včera opustili budovu Kyjevské městské státní administrativy a řadu oblastních administrativ. Budovy ovšem nepředali ukrajinským úřadům, ale vyslancům Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.

Teď tedy může vyjít na svobodu 268 osob zatčených v době od 27. prosince minulého roku až po 2. února roku letošního. Úřady se rozhodly pro taková opatření dokonce i přes to, že opozice splnila podmínky pouze částečně, říká politolog Jurij Solozobov:  

Mezi podmínkami amnestie je jasně uvedeno uvolnění všech obsazených budov. Zatímco uvolněny byly jen čtyři a pouze jediná budova státní administrativy. Takže jsme vlastně svědky nátlaku na úřady, aby se dalo říct: „Tak vidíte, uvolnili jsme jednu budovu a podepsali dokument. Chcete víc? Propusťte na svobodu všechny naše vězně!“

Opozici nejsou zcela zjevně kompromisy vhod. Vedoucí strany Baťkivščyna Arsenij Jaceňukplní podle všeho požadavek Julie Tymošenkové zastavit jednání. Z tribuny majdanu vyzývá k okamžitým změnám v ústavě, přestože na variantě z roku 2004 už netrvá:

V úterý se má v parlamentu hlasovat o prostém a pochopitelném usnesení o obnovení ústavy v redakci z roku 1996, o obnovení parlamentně-prezidentské republiky.

Kromě toho požaduje, aby byly na svobodu propuštěny asi dva tisíce účastníků nepokojů, přičemž pohrozil, že v opačném případě přejde opozice do útoku a na náměstí zůstane až do definitivního vítězství. Členové opozice vytyčující nesplnitelné podmínky, které kromě toho vyslovují tak nekompromisním způsobem, se tak snaží zabrzdit jednání, protože politická budoucnost teď zjevně vypadá nikoli v jejich prospěch. Přitom mohou protesty bez neustálého jejich podněcování kdykoli skončit, soudí Jurij Solozobov:

Opozice prostě nemůže majdan rozpustit, jinak se jí nový dát dohromady nepodaří, dokonce ani v omezené podobě. Je neustále nezbytný nějaký důvod, aby sem v případě aktivizace politické situace přivolala stoupence z regionů nebo zvenčí a oživila protestní hnutí. Proto přijdou na řady jakékoli kroky, sliby, stávky, úmluvy.

Další kroky hodlají členové opozice projednat se svými zahraničními patrony. Očekává se, že se dnes Arsenij Jaceňuk a Vitalij Kličko setkají v Berlíně s německou kancléřskou Angelou Merkelovou. V průběhu těchto jednání hodlá vedoucí Baťkivščyny, jak sám řekl, projednat bezvízový režim Ukrajiny s EU a získat záruky finanční podpory. Taková prohlášení vypadají jako další pokus získat politickou váhu v očích voličů.

Zdroj: Hlas Ruska