Ukrajinský Kijev dnes

0
435

V Kyjevě blokuje opozice mocenské orgány

02.12.2013
Zdroj: Hlas Ruska

Kijev UkrajinaO víkendu otřásaly ukrajinskou metropolí hromadné nepokoje. Ve srážkách utrpělo 165 účastníků protestních akcí a přes 100 příslušníků právních orgánů. V současné době přistoupili demonstranti k budově ukrajinské vlády a zablokovali všechny vchody.

Hromadné akce stoupenců evropské integrace začaly v Kyjevě 21. listopadu poté, co vláda vyhlásila o pozastavení přípravy smlouvy o asociaci s EU. Zpočátku probíhala demonstrace mírově. Avšak v sobotu ráno, kdy přistoupili demonstranti příliš těsně k budově prezidentovy administrativy, musely úřady nasadit jednotku zvláštního určení Berkut, oznámil z místa událostí zpravodaj Hlasu Ruska Alexandr Bondarenko:

Většina účastníků protestní akce vyzývala k tomu, aby byla akce mírová. Několik desítek mladých lidí však křičely, že je třeba vzít útokem budovu prezidentovy administrativy. Milice se nepokusila tyto mladíky zadržet. Pak ale najednou vystoupili vojáci ze zvláštní jednotky Berkut a zatlačili demonstranty asi o 250 metrů. Jednali velice tvrdě.

Situace na Ukrajině za výjimkou jednotlivých regionů na západě země je celkem klidná. Ve většině měst nepodporují lidé akce stoupenců opozice. Experti jsou toho názoru, že situace v Kyjevě se vyvíjí podle předem rozpracovaného plánu. K ukrajinské opozici se připojují také političtí činitelé z jiných zemí, podotýká šéfredaktor novin Kyjevskij telegraf Vladimir Skačko:

Na Ukrajině se objevil pan Kaczinski, bratr zahynulého polského prezidenta, který se prochází po městě s výkřiky: „Za naši a vaši svobodu!“. Vášně jsou rozněcovány zprávami o tom, že v Borispolu je výsadek ruské jednotky zvláštního určení, že zemřelo děvče zbité policisty, a že utrpěly tisíce lidí. Skutečnost nátlaku ze strany Západu potvrzuje poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Alexandr Holub:

Ten nátlak nemá obdoby. Mezi demonstranty byli zástupci Litvy a Polska, kteří demonstranty podporovali, řečnili a dávali politická hodnocení, a přitom nebyli to obyčejní občané, ale lidé, kteří vykonávají nebo vykonávali jisté státní funkce. Proto je zájem některých evropských kruhů na stupňování napětí zcela zřejmý, a upřímně řečeno, připomíná to odplatu za nepodepsání dohody o asociaci.

Hlavním požadavkem opozice je demise úřadujícího prezidenta Ukrajiny Viktora Janukovyče. Podle názoru expertů to však v současné době není možné, protože k zahájení parlamentní procedury jsou zapotřebí tři čtvrtiny hlasů v Nejvyšší radě. Jediné, čeho může opozice dosáhnout, je demise vlády. Je však málo pravděpodobné, že za Janukovyče bude opoziční premiér.