Varování ČOI na podvod s novým trikem při půjčce přes telefon!

0
373

levny_mobil2Česká obchodní inspekce varuje spotřebitele před nabídkami úvěru přes telefon, které skončí pouze tím, že se výrazně zvýší účet za telefon.

Podle zjištění inspektorů zprostředkovatelé úvěrů nadále používají při nabízení půjček telefonní čísla s vyšší než běžnou sazbou, zpravidla ve výši 95 korun za minutu. Jejich použití přitom novela zákona o spotřebitelském úvěru od února omezila.

Inspekce v poslední době šetří několik podání nejen od spotřebitelů, ale také od policie, na niž se poškození občané obrátili s žádostí o pomoc.

Zprostředkovatelé úvěrů si podle inspekce našli způsob, jak zákon obejít.

Pokud zájemce o půjčku zavolá na číslo uvedené v inzerátu, je mu poskytnuta informace, že půjčku sice dostane, ale až na základě certifikátu, k jehož získání však musí zavolat právě na linku s vyšší než běžnou cenou,  uvedl mluvčí úřadu Denis Gaidoš.

Jste-li operátorem odkázáni na linku s vysokým tarifem, okamžitě jednání ukončete. Pokud na takovou linku zavoláte, nezískáte požadovaný obnos, ale účet za telefon dosahující až desítek tisíc korun,  uvedl ředitel České obchodní inspekce Vladimír Velčovský.

Půlhodinový hovor, při kterém na zájemce o půjčku čeká připravená past opakujících se otázek, tak může vyjít na 5700 korun.