Video: Jak jsme se stali kolonií – přednáška Ilony Švihlíkové

0
462

Ekonomka Ilona Švihlíková v půlhodinové přednášce (a v následných dotazech) z února 2016 přibližuje obsah své knihy „Jak jsme se stali kolonií“ a popisuje cestu Česka v procesu globalizace od sametové revoluce do současných dnů. Vkládám video, zde je jeho stručný obsah:

03:20 Klíčové faktory transformace – o začlenění Československa (Česka) do procesu globalizace po roce 1989, „Washingtonský konsenzus“ (privatizace, deregulace, podhodnocený kurz, liberalizace obchodu a kapitálových trhů), nástup nadnárodních firem, výprodej národního bohatství a vytvoření nové bohaté třídy. Československo bylo nejméně zadluženou zemí. Nejvíce na tento proces doplatilo Rusko.

08:30 Enormní vliv zahraničních firem, který trvá dosud. Výsledkem je odliv zisků (ročně odcházejí stovky miliard do zahraničí, za rok 2014 to bylo 488 miliard), nízké mzdy (Česko je levnou pracovní silou, výší mzdy je na 22. místě z 28 zemí EU), nespravedlivý daňový systém. Tento model je neudržitelný!

16:25 Narůstá bezmoc a strach, spousta lidí žije těsně na hranici chudoby. Chápeme se jen jako diváci, nikoliv aktéři, hledáme spasitele, jen pomalu se učíme spolupracovat (byl velký zájem, abychom to neuměli).

20:10 Devalvace koruny (euro by mělo být za 18 Kč), politika ČNB, dezorientace elit, euro. Nízké mzdy jsou do systému „zabukovány“, Německu se nepřibližujeme, ale vzdalujeme. Politici neřeší strategické záležitosti, řeší triviální věci (elektronické pokladny). Česko je politickou i myšlenkovou periférií (nesleduje zahraniční dění), elitám česká pozice kolonie vyhovuje .

26:10 Proč existuje Česká republika, jaká je její národní idea – co o nás říká to, že si tyto otázky neklademe? Čím chceme být výjimeční? Žijeme v přelomové době! – Bezprecendentní koncentrace krizí. Technologická revoluce, změna vnímání práce, ekonomické problémy, geopolitické napětí, klimatické změny. A v tomto prostředí musíme uhájit vlastní existenci.

28:23 Program pro Česko: Definice národního zájmu, mír jako hlavní hodnota. Hledat přátele všemi směry. Diverzifikace (AIIB), odmítnutí TTIP. Daňové změny, boj proti černé ekonomice. Podpora vlastních ekonomických struktur. Nové národní obrození – „Jestli si příslušníci jakéhokoliv národa (a jeho státu) nejsou vědomi své identity, pak ohrožují svou existenci“ .

Závěr – „Kdo se nezajímá o politiku, o toho se začne zajímat politika“.

Zdroje: Video – Youtube
Text: AE News.