VIDEO: Mluvčí amerického ministerstva zahraničí ztratil řeč, když měl vysvětlit, jestli USA pořád trvají na odchodu Asada, když ho teď podporuje i Čína! [CZ Titulky]

0
166

Autor: V.K.


(Titulky zapněte kliknutím na tlačítko CC v dolní liště videa)

V Sýrii začala vznikat mohutná pro-asadovská koalice, která lehce kopíruje obrysy sdružení BRICS. Rusko, Indie, Čína a také Írán nově podporují syrskou legitimní armádu a podporují Bašára Asada, zatímco Američany vedená koalice podporuje tzv. umírněné rebely. Čína nabídla Damašku materiální pomoc, včetně výcviku vojáků a spolu s Ruskem, které nově startuje svá letadla ze základny v Íránu, tak roste na straně Damašku velká koalice, se kterou se opravdu musí počítat. Nejlépe to zachycuje uvedené video nahoře, které se zabývá rolí Číny v syrském konfliktu. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner totiž na dotaz novináře, jestli USA stále trvají na odchodu Bašára Asada od moci, když ho teď podporuje i největší obchodní partner USA, tj. Čína, reagoval zcela zmateně. Mluvčí byl opravdu zaskočený, protože otázka mířila opravdu na nejcitlivější bod americké zahraniční politiky. Na skutečnost, že největším ekonomickým partnerem a zároveň zahraničním věřitelem USA je právě komunistická Čína, a ta právě podpořila Asada.

A Čína se nyní jasně přidala na stranu Ruska a syrského prezidenta. Říct v této chvíli, že americká vláda nadále trvá na odstranění Asada, to by bylo plivnutí do tváře Číňanům. A tak se prostě Mark Toner snažil z otázky vykroutit, aniž by chtěl připustit nějakou diskusi na toto téma. Pouze naznačil, že nechce spekulovat o tom, že by v Sýrii vznikala nějaká koalice proti té, kterou tam už vedou Američané spolu s Velkou Británií, Francií a Saúdskou Arábií. Vliv USA v Sýrii zaniká, ale co je pro Američany horší, jejich vliv se zmenšuje na celém Blízkém Východě. Čína si hledá další prostor pro odbyt svých zbraní a vědomí toho, že na straně Damašku stojí už kromě Ruska a Íránu také Čína, musí být pro Bašára Asada silnou vzpruhou. Rozvracení Sýrie už nepůjde dělat tak snadno, i když se USA a evropští vazalové v EU budou snažit o to více.

Právě z EU proudí přes Ukrajinu do Sýrie obrovské dodávky zbraní, které mají končit u tzv. umírněných rebelů. Problém je v tom, že ti rebelové často mění strany. Stejně tak není jasné, co USA myslí tou umírněností, protože např. dnešní ISIL je vybaven prakticky do důsledku zbraněmi, které tam do Sýrie po Arabském jaru v letech 2012 až 2014 posílaly USA a v neposlední řadě členské země EU. V Česku se říká takový vtip, který není moc vtipný, protože de facto odráží realitu: „Víte, proč se po výbuchu muničáku ve Vrběticích nic nenašlo? Protože ta munice při výbuchu odletěla až na Ukrajinu…“ A zbývá jen dodat, že odtamtud potom do Sýrie. Dnes je možné na Ukrajině na černém trhu koupit rakety, samopaly a dělostřelecké granáty s výrobními a evidenčními čísly přetřenými barvou. Stačí jí seškrábat a jste doma. Doslova. V Sýrii si teroristé nosí přes rameno české RPG-75 a také samopaly SA-58. Video máme zde.

Role Číny posiluje a její snaha o participaci v syrském konfliktu je jasným signálem, že přebírá pomalu roli USA ve světě. Mocenské vakuum, které vzniklo po americkém neúspěšném pokusu o svržení Bašára Asada podle modelu v Libyi, se nadále prohlubuje a pro Američany bude mnohem těžší, ne-li nemožné, zbavit se syrského prezidenta a udělat ze Sýrie druhou Libyi, tzn. zemi nikoho. Na počátku bylo Rusko, které zvrátilo vývoj situace v Sýrii. Do doby, než se vložila do Sýrie Moskva, tak ISIL pouze postupoval vpřed a zabíral další a další území. Rusko udělalo vládě USA čáru přes rozpočet. Co je ale třeba říct, že toto se týká i Evropské unie. I ta podporovala tzv. rebely, ze kterých se vyloupl nakonec Islámský stát. Trestní zodpovědnost politiků by v takových případech měla být na místě. Rozvracení cizích zemí je zločin. Ale situace je ještě horší. Mnozí politici rozvrací i vlastní země. Angela Merkel je jenom tím nejkřiklavějším příkladem.

Zdroj textu a videa: AE News