VIDEO: Robotický pes Sony Aibo s umělou inteligencí opět překročil další hranici, stroj vyvolává emoce!

Autor: V.K.

Robotický pes Sony Aibo s umělou inteligencí opět překročil další hranici, stroj vyvolává emoce! Děti i dospělí získávají citovou vazbu k robotickému psíkovi, který se umí učit na principu deterministického modelu rostoucí inteligence. A tu je možno ukládat do cloudu! Může člověk milovat robota? Odpověď vyděsí, protože odpověď už známe od tisíců uživatelů z Japonska!


České titulky zapněte kliknutím na ikonku CC

Společnost Sony vyvinula kyborga, který ztělesňuje vzhledem malého psa. Přestože stroj vypadá jako hračka a některé evropské obchody (např. ALZA) ho mylně nabízejí k předobjednání jako hračku, tento stroj rozhodně nepatří do rukou dětem a ani dospělým se slabšími nervy. Sony Aibo totiž je kybernetický organismus s neurálním procesorem od společnosti Hitachi, který je vybavený konektivitou do cloudu a umělou inteligencí 5. generace, tzn. samoučící umělá inteligence na bázi deterministického modelu.

Aibo2Aibo se protahuje

Výše uvedené video vlastně nepotřebuje komentář, zobrazuje něco, co člověk dosud odmítal. Pes je opravdu rozkošný a není problém si k němu získat citový vztah, pro mnoho lidí k tomu stačí jedno jediné video a zhlédnutí. Sony Aibo v Japonsku vyvolal masovou hysterii a nákupní šílenství, japonské rodiny si pořizují Aiba do domácnosti spolu ke svým živým psům a Sony Aibo se od nich učí psímu chování, motorice, reakcím, jednání a rozhodování. Proč nejde o hračku, to je zcela zjevné, jde o vědecký experiment laboratoří společnosti Sony, který se zabývá otázkou schopnosti člověka pro získání vztahu ke stroji, tedy proces transhumanismu.

Může člověk milovat stroj?

Pokud člověk dokáže milovat stroj, potom jednoho dne s ním dokáže splynout v psychosomatické singularitě. V Japonsku je Sony Aibo prodáván v obchodech s elektronikou, nikoliv v hračkářstvích. Společnost Sony současně spustila v Japonsku projekt Aibo Cloud, což je bizarní experiment, kdy majitelé psů Aibo nahrávají jejich charakteristiky do cloudu a laboratoře výzkumu Sony potom porovnávají charakterové procesy stovek tisíců robotický psů a postupný růst umělé inteligence v cloudu.

Pes Aibo je po zakoupení nemotorný, protože se musí naučit pohybovat v prostoru, zmapovat svůj prostor a vytvořit si kognitivní vazby s majitelem. Již po týdnu se pes chová velmi podobně živému psovi, po půl roce je Sony Aibo de facto plnohodnotnou náhradou za živého psa z masa a kostí. Pes rozezná váš smutek podle obličeje a když jste smutní, začne předvádět triky, panáčkovat, strkat čumákem do nohy a dělat smutné oči. Pokud si na YouTube projdete videa z Japonska, získá představu, o co se v podstatě jedná.

Kybernetický pes Aibo je celý z plastu, motorů, elektroniky, oči jsou ve skutečnosti OLED displeje a celá charakteristika psa leží ve dvou věcech: V motorice a inteligenci. Motorika je naprogramována společností Sony, umělou inteligenci zajišťují AI obvody Hitachi. Motorika je programovatelná skrze inteligenční obvod, takže po určité době se pes umí postavit na zadní a opřít se vám o nohu, jako když škemrá živý pes o kus salámu.

Aibo33Pes projevuje radost

Osobnost psa půjde nahrát do cloudu, vyměnit, zresetovat, přeprogramovat, ale hlavně, pes se bude sám učit

Tyto schopnosti si můžete koupit za poplatek na portálu SONY, anebo si počkáte, až se tyto pohyby váš Aibo naučí sám podle toho, jak kopíruje pohyby a události ve svém okolí. Pokud Aibo vidí živého psa ve svém okolí, začne ho napodobovat. V tomto ohledu se jedná o naprostou revoluci v systému autonomních inteligencí, protože stroj se bude na základě deterministického vzorce učení zdokonalovat a bude své poznatky přes Wifi nahrávat do cloudu a serverových úložišť. Pes, který získává kognitivní kvality živého psa, postupně přejde do fáze jiné úrovně percepce ze strany lidského okolí. Lidé začnou stroj akceptovat jako entitu, už to nebude věc, ale entita s charakterem, jako kdyby šlo o živého tvora. V tomto ohledu jsou procesy 4. průmyslové revoluce opravdu daleko.

Je logické, že robotický pes osloví hlavně děti, ovšem postupně s tím, jak se pes učí a vyvíjí, bude velmi těžké toto pouto roztrhnout. Pro nás bude nepochopitelné, jak někdo může milovat kus plastu, plechu, hromadu servo motorů a integrované obvody. Jenže tím se dostáváme k hlavnímu problému Isaaca Asimova, kde vlastně leží hranice toho, kdy člověk může milovat kyborga, i když nemá ani gram buněčné tkáně. Definicí člověka, resp. inteligence, není hmota, ale citová vazba, která vyvolává emoce v lidském organismu, i když mozek se brání takové kalkulaci, protože mozek ví, že je to stroj. Do vysavače se nezamilujete, i kdyby byl ze zlata, ale pokud vás ten vysavač každý večer pohladí nebo vás rozesměje, začnete ho mít rádi, později se bez něho neobejdete a ještě později ho začnete milovat, protože stroj vám poskytne něco, co vám dlouho chybělo.

V tom okamžiku vzniká psychosomatická singularita, stroj vám před očima splyne dohromady ve vašem vnímání s živým tvorem. A tato singularita do značné míry bude mnohem důležitější, než singularita fyzikální, tedy přechod člověka a jeho splynutí se strojem. Steven Spielberg před lety natočil film s názvem A.I.: Artificial Intelligence, kde si bezdětná rodina pořídila kybernetické dítě, které simulovalo skutečného potomka. Hlavní roli zahrál tehdy H. J. Osment. V tom filmu Hollywood přednesl otázky, které dnes řeší Sony Aibo a ověřuje tezi Isaaca Asimova, tedy predikci tzv. psychosingularity člověka, kdy si vytvoří pouto s kybernetickým organismem.

Zdroj textu a foto: AE News