Zemřel Fidel Castro Ruz

0
221

Autor: Admin

Fidel CastroVe věku 90 let zemřel v noci na sobotu SEČ lídr kubánské revoluce Fidel Alejandro Castro Ruz.

Je těžké najít správná slova k odchodu člověka, který zasvětil celý svůj mimořádný život realizaci revolučních ideálů humanity a socialismu. Fidel, jak ho všichni budou i nadále vždy nazývat, byl duší kubánského lidu, nesmiřitelným obráncem suverenity své země a strůjcem jejího společenského pokroku.

Fidel Castro vládl Kubě téměř půlstoletí, během něhož vytrvale odolával všem snahám Spojených států o jeho svržení, a to i více než 630 pokusů přímo o zavraždění své osoby…!

»El comandante« Castro si příznivce získával nejen bojem proti imperialismu a zločinům kapitalismu, nejen pod známými hesly »Vlast, nebo smrt! či Socialismus, nebo smrt«, ale posléze i zajištěním bezplatného zdravotnictví, zlepšením sociální situace obyvatel Ostrova svobody a odstraněním zhruba 25 procentní negramotnosti. Se začátkem 90. let Fidel skutečně dokázal posunout Kubu k poctivému a čím dál úspěšnějšímu socialismu!

Fidel Castro byl nedílnou a nepřehlédnutelnou součástí mezinárodního mírového hnutí. Světová rada míru proto opakovaně ocenila jeho zásadní roli v boji za mír, proti imperialismu a válce a k jeho odkazu se bude hlásit i nadále.

Jako mimořádný přítel československého a českého lidu naší zemi mnohokrát navštívil a inicioval neobyčejný rozvoj vztahů mezi Kubou a socialistickým Československem. Toto přátelství nebude nikdy zapomenuto.

Čest jeho památce.