Zemřel Miroslav Štěpán

0
434

Autor: Admin

Miroslav Štěpán
Dnes, ve věku 68 let zemřel bývalý vedoucí tajemník MV KSČ v Praze, zakladatel Strany československých komunistů, Miroslav Štěpán. Miroslav Štěpán, narozený v roce 1945, byl jednou z nejvýraznějších politických osobností období normalizace, zejména její druhé části. Tehdy se dostal do předsednictva ÚV KSČ a netajil se ambicemi vystřídat Milouše Jakeše v pozici generálního tajemníka. Se Sametovou revolucí ale jeho stranické ambice pohasly, musel se vzdát i poslaneckého mandátu a nakonec byl ještě v roce 1989 zatčen a následujících 22 měsíců strávil ve vězení. Důvodem bylo jeho rozhodnutí rozehnat v lednu 1989 demonstrace v rámci „Palachova týdne“. V devadesátých letech se kromě svých obchodních aktivit věnoval i politice, když založil Stranu československých komunistů.   

Nechci zde publikovat samostatný článek o Miroslavu Štěpánovi, jako takový. Místo toho jsem posbíral řadu diskusních příspěvků publikovaných v Parlamentních listech k článku, který tam je zveřejněn. Myslím, že to jsou názory obyčejných lidí, ne novinářů, filosofů, herců apod., ale lidí, kteří žijí své obyčejné životy v tomto státě s jejich radostmi i starostmi běžného života. Nevybíral jsem jen kladné, ale i jiné.Vynechal jsem sprosťárny a urážky. Posuďte sami, jak dnešní lidi – většinou nekomunisti vidí dnešní dobu.

2/3 národa bydlí v domech postavených v socialismu, Danu, 23. 3. 2014 18:50:34 – poctivým vedením poctivých komunistů myslím že bych mohl psát stále dokola že poctivý komunisté nejsou žvanilové, ale lidé činů prospěšných pro všechny slušné lidi dobré vůle.

hr

Já vám povídám Marxismus jasně definoval kapitalismus a vtom se nemýlil, Danu, 23. 3. 2014 18:24:53 – jen do roku 1989 jsme tomu nevěřili a západní pozlátka jsme lehce vyměnili za životně důležité hodnoty až dne řada lidí již prozřela a zjistila že poctivý komunisté lidem říkali a dodnes říkají pravdu. Inteligentní lidi už na to přišli a v polistopadové době je začali opět volit těm méně inteligentním to nedochází ani po 25 letech a gauneři odjakživa co se chtěli pást na neštěstí většiny občanů budou šířit antikomunismus vesele i za 2000 let pokud mezitím nevyvolají tu poslední válku pro lidstvo.

hr

Husák uměl zvednout populaci národa , kuršlusmaister, 23. 3. 2014 16:46:41 – Takzvané Husákovy děti to je početná generace dnešních padesátníků kteří se narodili díky bezúročným půjčkám, novomanželským půjčkám,nenávratným půjčkám na stavbu domu a jiných vymoženosti socialismu.Za socialismu si mnoho občanů postavilo velmi levně rodinné domy které mají dnes mnohamilionovou hodnotu.Vše nebylo v socialismu ideální ale dalo se to po revoluci vylepšovat.To co vytvořil celý národ tak to bylo rozkradeno a zašantročeno .Když si pustíte vodu z kohoutku tak vám neteče česká voda ale voda která patří anglické nebo francouzské firmě.Voda je stonásobně dražší než byla před rokem 89 a to není tím že by ji byl nedostatek ale proto že každoročně tyto dvě firmy mají přes 3 milardy korun zizku který vyvádějí z české republiky čili nás nehorázně okrádají a tak je to se vším.Jsme hrdý národ ale se zalátanou prdelí jelikož tento stát je totálně odmajetněn vše co přinášelo zisky tomuto národu a plnilo státní kasu je vyváděno do ciziny .

hr

Erbulko, my jsme si za těch komunistů – i když jsme na ně tenkrát nadávali- užili pohodový, bezstarostný život. Tebe čeká pravděpodobně kariéra nezaměstnané, když budeš mít práci, strach, abys ji neztratila, permanentní zadlužení -taková hypotéka se blbě splácí, když není z čeho. Omezení moci exekutorů asi neprojde,takže taky strach, kdo z tvých příbuzných, který se u tebe jednou objevil, se zadlužil, takže ti exekutor může sebrat střechu nad hlavou. Zlikvidované zdravotnictví ti zaručí, že v případě chronické nemoci nebo úrazu s trvalými následky nebude na léčení a nějaký novodobý Drábek tě škrtem pera uzdraví. No, nakonec, důchodu se stejně nedočkáš. Ale zato máš banány, toaletní papír- a iluzi svobody …

hr

Jako mladá jsem Štěpána považovala za směšného panáka, , cibule, 23. 3. 2014 16:06:20 – téměř symbol tehdejšího režimu, Ale léta ubíhala a polistopadové „budování demokracie“ ve stylu, jakým probíhalo (a v čí režii) – to všechno můj názor na tohoto člověka poněkud pozměnilo. Kdysi jsem se smála tomu, jak jej dělníci v ČKD vypískali – dnes si říkám, že to Štěpán možná na rozdíl od různých Grossů a dalších opravdu tehdy myslel upřímně a taky by mě docela zajímaly současné názory těch dělníků. Jestlipak si za nového režimu polepšili? Troufám si pochybovat… Štěpán, později ještě spolu s Brožovou-Polednovou, se v podstatě stali takovými bleskosvody, na které jakoby padla téměř veškerá vina za chyby předchozího režimu, ostatní prostě zřejmě byli ti „nevinní se špinavýma rukama“. Zatímco byl Štěpán stíhaný, bývalý ministr bez porffeje Jakešovy vlády Čalfa se vesele tlemil na Hradě coby Havlův poradce. Další a další kariéristé až doposud v řadách KSČ rázem zahodili stranické knížky (Kočárník, Dyba, Ježek…aj.) a chutě se spolu s různými veksláky, taxikáři, pingly a další „elitou“ pustili do rozchvácení toho, co nám tu ti „zlí“ komunisté zanechali. V porovnání s charakterem posledně zmiňovaných byl v mých očích i ten dřív nenáviděný Štěpán téměř jako světec, přeji mu klidný odpočinek a tam Nahoře opravdu spravedlivý soud.

hr

To ale vidíme jen my, jeho současníci. Současná mladá generace má bohužel totálně vypláchnuté mozky /no ne stoprocentně, ale většinou/ a tak jede po jedné koleji: totalita, nesvoboda, nedostatek banánů. Ani ve snu je nenapadne zeptat se babičky nebo dědy, nebo kohokoliv ze starší generace, přečíst si knížku z té doby …budou tleskat i jako bezdomovci pod mostem, nebo nezaměstnaní po padesátce bez naděje na zlepšení?

hr

Naprosto s Vámi souhlasím, je neskutečné, do jaké míry se podařilo velké části mladých lidí doslova vymýt mozky. (To bude asi ta slavná Havlova „nová, minulostí nezatížená generace“:-)) V předlistopadové době, kdy jsem se mohla počítat k mladé generaci, jsme byli prostě zvyklí nevěřit oficiální propagandě, skutečnosti si ověřovat, přemýšlet nad nimi, hodně číst… Tehdy jsme ještě neměli k dispozici pozdější technické vymoženosti jako je třeba internet atd. Dneska není problémem vyhledat si kdejakou informaci, ale mnozí mladí jakoby byli líní po něčem pídit, něco si ověřit, začít používat vlastní mozek. Jsou ochotni ztotožnit se s kdejakým blábolem, jen když vychází z úst někoho z těch, koho považují (někdy z důvodů pro mě naprosto nepochopitelných) za svůj idol. U některých mlaďochů mám dojem, že doposud život považují za permanentní pařbu – o to těžší asi bude jednou ta následná kocovina!

hr

Já, co jsem ročník 53, to vidím tak nějak podobně. Štěpán a další prominentní komunisté nás na každém kroku strašili kapitalismem, nezaměstnaností, bídou pro většinu lidí. Dělali to možná zbytečně často, takže to znělo nevěrohodně, a my hlupáci se jim smáli. Tak nám třeba, pánbůh nás za to potrestal. Ať nyní jeho duše najde klid.