Zmizela v naší zemi nadobro soudnost a slušnost?

0
369

Autor: Mgr. Ludmila Nedělková

Při procházce se synem podzimní Prahou ještě stále vídáme volební poutače, již značně potrhané, výtvarně dozdobené od občanů naší metropole i s někdy velmi trefnými připomínkami na adresu toho, či onoho politika. Co mi, ale vyráží dech, jsou výroky volebních kandidátů.

Domnívala jsem se, že mě již v aroganci a namyšlenosti těchto lidí nic nepřekvapí, ale, jak hluboce jsem se mýlila! Tvrzení ,,Jsem jedinou záchranou pro Prahu a pro magistrát,, , nebo ,, Kdo jiný by se měl stát primátorem, když ne já, neboť jsem již jednou dokázal, že na to mám!,, a podobná tvrzení, mně vyloudila úsměv na rtech a musela jsem údivem zvednout obočí.

Pak mě zarazilo, kolik politiků je tzv. ,,přeběhlíků,, z jedné strany do druhé. Jedna se stane neoblíbenou, potápí se, již nic zajímavého nenabízí, tak šup do jiné, nebo si založím svou vlastní stranu a budu opět na výsluní a na vysokém postu, jako předseda nebo místopředseda a to bude něco! A co lidé, voliči ? Ti se nad tím ani nepozastaví a kdyby někdo přeci jen na ,,přeběh,, poukázal, politicky se jim to vysvětlí, uchlácholí argumenty, které nedávají smysl, ale hlavně, že na dotaz politik odpoví, nemlčí. A pokud mu někdo ve studiu nerozumí je ti vinou novináře, jeho neschopností a neprofesionalitou.   

Vážím si členů ve vedení KSČM, neboť jsem od jejich vstupu do této strany až do dneška nezaznamenala, že by někdo ,, přeběhl,, do jiné, pro lidi sympatičtější strany. A, že to musela být odvaha po tzv. ,,sametové revoluci,, vstoupit do KSČM. V době, kdy největší urážkou bylo někomu říct ,, ty komouši,, a kdy ,,hon na čarodějnice,, v podobě pranýřování komunistů bylo na běžném pořádku dne. Myslím, že i dnes 25 let po ,,převratu,, se někteří členové strany bojí a stydí přiznat, že jsou v KSČM, ze strachu z odsouzení a posměchu.

Co mi však nejde do hlavy vůbec je bezpáteřnost a otrlost určitých pánů politiků (myslím, že není nutno ani jmenovat, všichni víme, o koho se jedná), kteří veřejně hlásají, že by v případě zvolení šli do koalice i s čertem, jen ne s komunisty. A přitom v době vlády této partaje, před rokem 1989 zastávali civilní povolání na postech, kde byl vstup do komunistické strany naprostou nutností.

Hovořím o vysokých postech, kde jste nemohl být jen tzv. platič známek do legitimace, ale tito lidé zastávali posty, jako přednostové klinik, vysoké vojenské funkce, posty na vedoucích pozicích v podnicích, jako byl Mitas apod. Vždyť pokud jsme tehdy jako náctiletí chtěli studovat střední a vysokou školu, bylo členství v SSM naprostou samozřejmostí. Nechápu, to si ti dotyční, kteří po ,,revoluci,, zahodili své komunistické průkazy a s nimi rádoby i svou minulost myslí, že jejich kolegové, sousedi, kamarádi, spolužáci a ostatní spoluobčané prodělali lobotomii? Nechápu! A proto heslo TOP 09 ,, Máme odvahu říkat pravdu a Prahu nedáme kmotrům, estébákům, komunistům a fízlům,, tomuto výroku z jejich úst opravdu nerozumím. Myslím, že by si každý, před vyřčením takových soudů měl zamést před vlastním prahem. A přinejmenším, pokud vím ,,fízlové,, se hanlivě říká policistům, takže to má TOP 09 na mysli, že Prahu nedá mužům zákona, nebo má na mysli ,, práskače,, ? Kdoví, co tím chtěl básník vlastně říct.? Co k tomu vážení dodat? Asi jsme každý žili v jiné ČSSR. Kde jsme si byli všichni rovni, ale přesto byl vždy a za každé doby a vlády někdo rovnější.