Zvolení Trumpa prezidentem – rizika a možnosti

0
355

Autor: The Saker

Tak to máme za sebou. Myslím, že u těchto konstatování, že Hillary nevyhrála a Trump vyhrál, je to první důležitější, než to druhé. Proč? Protože nemám ani potuchy, co vůbec bude Trump dělat dále. Mám však vynikající představu o tom, co by dělala Hillary – válku s Ruskem. Trump to s největší pravděpodobnosti dělat nebude. Ve skutečnosti to uvedl v jeho děkovném projevu:

Chci říct světovému společenství, že i když budu vždy klást americké zájmy na první místo, budu to řešit spravedlivě s každým, se všemi lidmi a ostatními národy. Budu hledat společnou řeč, nikoliv nepřátelství, ale partnerství jenž nebudou v rozporu.

Putinova odpověď následovala okamžitě.

Slyšeli jsme prohlášení, provedené kandidátem na prezidenta, vyjádřující touhu po obnovení vztahů mezi našimi zeměmi. Uvědomujeme si a chápeme, že to nebude snadná cesta vzhledem ke stavu na který byly bohužel tyto vztahy degradovány dnes. Ale, jak jsem již dříve řekl, není to ruská vina, že naše vztahy se Spojenými státy dosáhly tohoto bodu.

Rusko je připraveno a usiluje o návrat do celoplošných vztahů se Spojenými státy. Dovolte mi říci ještě jednou, víme, že to nebude snadné, ale jsme připraveni přijmout tuto cestu, podniknout kroky na naší straně a dělat vše co můžeme pro nastavení Rusko – amerických vztahů zpět na stabilní vývoj.

To by prospělo jak ruskému, tak i americkému národu a mělo pozitivní dopad na celkovou situaci v mezinárodních záležitostech, s ohledem na zvláštní odpovědnost v tom, že jak Rusko, tak i USA se podílí na udržení globální stability a bezpečnosti.

Tato výměna je dostatečným důvodem, aby se celá planeta radovala z porážky Hillary a vítězství Trumpa.

Bude však mít Trump dost odvahy, vůle a inteligence očistit americkou exekutivu od neokonzervativní kabaly, která se infiltrovala v průběhu desetiletí? Bude mít sílu čelit extrémně nepřátelskému Kongresu a médiím? Nebo se pokusí s nimi setkat v půli cesty a naivně doufat, že nebudou používat svou moc, peníze a vliv, aby sabotovaly jeho prezidentství?

Nevím. Nikdo to neví.

Jedním z prvních příznaků další cesty budou jména a zázemí lidi, které bude jmenovat do své nové administrativy. Obzvláště jeho náčelník štábu a státní tajemník.

Vždy jsem říkal, že volba menšího zla je morálně špatné a pragmaticky zavádějící. Stále tomu věřím. V tomto případě však větším zlem byla termonukleární válka s Ruskem a menším zlem se může ukázat to, které bude postupně snahoui zachránit USA, spíše než obětovat USA. V případě Hillary vs Trump volba byla jednoduchá: válka nebo mír.

Trump si již teď může připsat nesmírný úspěch – jeho kampaň donutila korporátní média USA ukázat svou pravou tvář – tvář zla, ležící, morálně zkorumpované propagandistické mašinérie. Americký lid, podle jejich hlasování, byl odměněn těmito médií gigantickým „f*ck ty!“ – Hlas nedůvěry a naprostého odmítání, který navždy zničí důvěryhodnost impéria propagandistické mašinérie.

Nejsem tak naivní, abych si neuvědomil, že miliardář Donald Trump je také jedním z 1% ERS, čistým produktem americké oligarchie. Ale ani nejsem tak neznalý historie, abych zapomněl, že elity se obraci na sebe, zvláště když je ohrožen jejich režim. Je potřebné někomu připomenout, že Putin také přišel ze sovětských elit?!

V ideálním případě by dalším krokem pro Trumpa i Putina, bylo jejich setkání se všemi jejich klíčovými ministry v Camp Davidu, kde by všechny sporné otázky mohly být projednány a našel se kompromis k jejich vyřešení.   Paradoxně by to mohlo být poměrně snadné. Krize v Evropě je zcela umělá, válka v Sýrii má naprosto jasné řešení. Mezinárodní problémy mohou snadno Spojené státy řešit na bázi spravedlivého přístupu s každým, se všemi lidmi a ostatními národy a hledat společnou řeč, nikoliv nepřátelství, ale partnerství jenž nebudou v rozporu. Pravdou je, že USA a Rusko nemají žádné objektivní důvody pro konflikt – pouze ideologické problémy, vyplývající přímo z šílené ideologie mesiášského imperialismu těch, kdo věří, nebo předstírají, že USA je „nepostradatelný národ“. Co svět chce a potřebuje, je USA jako normální národ.

Nejhorší případ? Trump by se mohl ukázat jako celkový podvod. Osobně o tom velice pochybuji, ale přiznávám, že je to možné. Mnohem pravděpodobnější je, že prostě nebude mít předvídavost a odvahu rozdrtit neokonzervativce a že se je pokusí usmířit. Pokud tak učiní, oni ho místo toho rozdrtí. Je fakt, že zatímco správní orgány se mění každé 4 nebo 8 let, režim u moci to nedělá a americká vnitřní i zahraniční politika byla úžasně konzistentní od konce druhé světové války. Přinese Trump nejenom novou „správu“, ale i skutečnou změnu režimu? Nevím.

Nenechte se mýlit – i když Trump může přinést zkamání těm, kteří v něj věřili, to co se stalo dnes zasadilo říši smrtelnou ránu. Při „Occupy Wall Street“ se  sice nepodařilo dosáhnout něčeho hmatatelného, ale pojem „o pravidlu 1%“ se z toho pohybu vynořil a zůstal. Šlo o přímý úder pro důvěryhodnost a legitimitu celého společensko-politického řádu. USA zdaleka nejsou demokracii, to je plutokracie / oligarchie a všichni to dnes do značné míry přijímají. Stejně tak volba Trumpa již prokázala, že americká média jsou prostitutka a že většina Američanů nenávidí svou vládnoucí třídu. Opět se jedná o přímý úder pro důvěryhodnost a legitimitu celého společensko-politického řádu. Jeden po druhém se zakládající mýty amerického impéria hroutí a to, co zůstává, je systém, který může vládnout jen násilím.

Alexandr Solženicyn říkával, že režimy lze měřit na škále, která sahá od režimů, jejichž autorita je jejich moc k režimu jehož síla v jejich moci. V případě USA je nyní jasně vidět, že tento režim již nemá žádný jiný orgán než svou silu a ukazuje, jak je nelegitimní a neudržitelný.

Konečně, bez ohledu na to, zda americké elity to přijmou, nebo ne, americká Říše se blíží ke konci. S Hillary bychom měli Titanic, který by hezky skončil ve tvaru termonukleárního hřibu nad Washingtonem DC. Trump by však mohl využít zbývající síly USA ke globálnímu vyjednávání a získat tak nejlepší možné podmínky pro USA. Upřímně řečeno, jsem si jistý, že všichni klíčoví světoví vůdci si uvědomují, že je to i v jejich zájmu, aby co nejvíce (přiměřeně) jak je jen možné, ustoupili Trumpovi a pracovali raději s ním,  než jednat s lidmi, kteří právě byli zbavení moci.

Pokud Trump bude moci dodržet své předvolební sliby, najde solidní a spolehlivé partnery ve Vladimíru Putinovi a Xi Jinpingovi. Ani Rusko, ani Čína nemohou vůbec nic získat z konfrontace, nebo ještě méně z konfliktu s USA. Bude mít Trump dostatek moudrosti, aby si toto uvědomil a používal ve prospěch USA? Nebo bude pokračovat s jeho anti-čínskou a anti-íránskou rétorikou?

Pouze čas nám to ukáže.

Originál článku: Trump elected as President – risks and opportunities
Překlad: Administrátor