Autor: Milan Vidlák
Nová studie Christopha Buchala z Kolínské univerzity ukazuje, že elektromobily mají výrazně vyšší emise než dieselová auta. Nikoli při samotném provozu, ale proto, že se spotřebuje obrovské množství energie při těžbě lithia, kobaltu a manganu, tedy nerostů, které jsou klíčové materiály pro výrobu baterií do elektromobilů.
Němečtí výzkumníci kritizují skutečnost, že evropská legislativa klasifikuje elektromobily jako stroje s „nulovými emisemi“, což je podvod, protože mají za sebou víc emisí než dieselové mercedesy.
O této studii informovaly noviny The Brussel Times; a právě Brusel je podobných nesmyslů líheň. Studie ukazuje, že elektromobily v žádném případě nemohou přispět ke snížení emisí CO2.
Když se nad tím člověk zamyslí, je to logické a nepotřebuje k tomu ani žádnou studii, která počítá energetickou náročnost těžby surovin pro výrobu baterií, ale vyčísluje i výrobu samotné elektřiny pro pohon. Podobně jsou na tom i hybridy, které se také tváří jako hrozně eko, ale ve skutečnosti jde spíš o marketing, protože to žádný prokazatelně pozitivní vliv na životní prostředí nemá. Technologie přepínání mezi elektropohonem a klasickým se navíc po pár letec unaví a je třeba měnit baterii.
Na hlavu postavené je i zhasínání motoru na křižovatkách a celkově při jakémkoli zastavení. Selským rozumem vzato se auto musí tímto šíleně zhuntovat a přínosné to není pro přírodu, ale pro autoservisy a automobilky.
A to ani nemluvím o celém tom nesmyslu s euronormami, kvůli kterému se místo aut s pořádnými motory vyrábějí spíš turbožehličky – auta se slaboučkými motory vyhnanými k výkonu turby, je to jako motory na steroidech.
Ale zpět ke studii. Baterie pro automobil Tesla Model 3 znečistí planetu 11 až 15 tunami CO2. Životnost baterie je maximálně deset let, a to kdo ví jestli. Připočteme-li emise při výrobě elektřiny, jsme na nějakých 156 až 180 gramech CO2na kilometr oproti 73 až 98 gramech bez výroby elektřiny.
Co z toho vyplývá? Že různé ekotrendy jsou často jen dalším druhem skvělého byznysu a úžasného marketingu, ale s ekologií nemají absolutně nic společného. Možná kdyby se místo hybridů, elektromobilů a slabých autíček s pěti turby vyráběla zase kvalitní auta jako dřív, která nejsou po dvou letech zralá do šrotu, bylo by to mnohem ekologičtější.
Zdroj článku: Časopis Šifra