Terminátor je v syrských ulicích

Vložil: Admin

Do operací v Sýrii byla nasazena unikátní ruská zbraň s extrémní palebnou silou a více než výmluvným názvem: Terminator 2.

O speciálním vozidle palebné podpory tanků BMPT-72 neboli Terminator 2 se dlouhou dobu spekulovalo. Dohady se týkaly mimo jiné toho, zda ruská armáda přijme tento zvláštní stroj do výzbroje, či nikoliv.

Jedná se totiž o zatím nepříliš vyzkoušený koncept pro boj s pěchotou – a s ohledem na vybavení a výzbroj nikterak laciný. Terminatory si dosud pořídila pouze armáda na zdroje bohatého Kazachstánu.

O to větším překvapením bylo, když se BMPT objevil na záběrech z nedávné návštěvy syrského prezidenta Bašára Asada na základně ruských sil Hmejmím. Ani to ale ještě neznamenalo, že Terminator bude v Sýrii v dohledné době nasazen, jelikož Asad si prohlédl i další bojovou techniku, o kterou mají Syřané zájem už dlouhodobě.

Jasno je až poté, co se na Twitteru v pondělí 3. července objevily záběry BPMT-72 v městě Salamia v provincii Hamá, a to „ve společnosti“ bojovníků provládní sunnitské brigády Liwa Al-Quds.

A čím je Terminator 2 tak mimořádný? Především ohromující palebnou silou, kterou je schopný v jednom okamžiku vypálit na cíl.

Ačkoliv je BMPT postaven na tankovém podvozku, postrádá klasickou věž s hlavním kanonem, střílejícím ve zhruba desetisekundových intervalech. Namísto toho je vybaven modulem s dvojicí 30mm rychlopalných kanonů 2A42 s kadencí přes 500 ran/minutu. Pro spolehlivé zničení chráněných cílů, obrněných vozidel, ale i vrtulníků je připravena k okamžitému odpalu čtveřice řízených střel 9M120 ATAKA s dostřelem 6000 metrů. A aby toho nebylo málo, proti rozličným cílům lze použít ještě dva automatické 30mm granátomety AG-17D.

terminator2-600

hr

terminator3-600

Zdroj: Eurasia24